Gündem

Muğla’da Ahilik Haftası etkinliği – Haberler

MuğlaMenteşe ilçesinde Ahi-Hafta Haftası etkinlik düzenlendi.

Muğla Valisi Orhan TavlıMuğla Meslek Yüksekokulu Tanık Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutladı.

Tavlı, 12. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahiliğin, tüccar ve zanaatkarlar arasında sevgi, hoşgörü, çalışkanlık, iyilik ve dürüstlük anlayışıyla kurulmuş köklü bir kurum olduğunu söyledi.

Ahi teşkilatının toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamının düzenlenmesinde, bir yandan meslek mensupları arasında dayanışmanın sağlanmasında önemli bir rol oynadığını belirten Tavlı, “Günümüzde iş hayatımızda toplam kalite anlayışı, marka koruma, tüketici hakları ve işçi-işveren ilişkilerinin adil yürütülmesi. Birçok sorun Ahilik tarafından yönetmeliklere en ince ayrıntısına kadar kayıt altına alınmış ve meslek mensuplarının uyması gereken kurallar haline getirilmiştir.

Konuşmanın ardından Yılın Ahisi seçilen Seydikemerli demirci ustası Mustafa Yılmaz, kaftan giydirdi. Yılın kabini seçilen Berat Özkaya ve yılın çırağı Ümit Uçar da ödüllerini aldı.

Törende, liseler arası Ahilik resim yarışmasında birinci olan Zübeyde Hanım teknik Anadolu öğrencisi Özlem Kocabaş, kızların ikinci meslek ve Anadolu lisesi öğrencisi Şefika Pekin Asiye Özyurt ve üçüncü meslek ve teknik Yatağan Şehit Engin Yalçın oldu. Anadolu öğrencisi Erdem Şen ödüllerini aldı.

Ödül töreninin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, “Muğla’da Ahilik İzleri” konulu bir konferans verdi.

Programın ardından Vali Orhan Tavlı, yılın Ahisi Mustafa Yılmaz’ı, yılın garsonu Berat Özkaya’yı ve yılın çırağı Ümit Uçar’ı makamında kabul etti.

Muğla'da Ahilik Haftası etkinliği

Muğla'da Ahilik Haftası etkinliği

Muğla'da Ahilik Haftası etkinliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu