Ekonomi

Muz üretiminin yüzde 30’unu tek başına karşılayan Anamur’da kuraklık alarmı

AKDENİZ, MERSİN (DHA) – Türkiyemuz üretiminin yüzde 30’unu karşılar AnamurKuraklık çanları çalmaya başladı. Çiftçiler ürünlerini kurtarmanın yollarını aramaya başladıklarında verim kaybının ciddi boyutlara ulaşacağından şüpheler var.

İlçede yaşanan kuraklık nedeniyle tabandaki su seviyesi düştü. Seraların bulunduğu bölgeler deniz seviyesinde olduğu için tuzluluk oranı artmıştır. Ziraat mühendisi Bünyamin Kozak, Türkiye’deki muz üretiminin sadece yüzde 30’unu oluşturan ilçede yılda ortalama 200.000 ton muz üretildiğini söyledi. Kuraklığın devam etmesi halinde yüzde 20 verim kaybı olacağını anlatan Kozak, sulamanın sera depolama sistemine geçebileceğini ve buharlaşmayı önlemek için üreticinin yağmurlama yerine damla sulama sistemine geçmesi gerektiğini söyledi.

Muzun suyu sevdiğine işaret eden Kozak, “Bir muz yılda 5 ton su tüketir. Akdeniz Bölgedeki muz seraları mevcut suya göre planlandı. Kuraklık böyle devam ederse muz seraları kökünden sökülme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Ormanlarımızın yakılması su tutulmasını engelledi. Genellikle yaz aylarında yaşadığımız bu sorunlar bizde bir çok soruna neden olmaktadır. Anamur’da ilk kez Devlet Su İşleri (DSİ) sulama birliğine verilen suyu haftada bir kez kesti. Böylece tasarruf etmeye başladı. Adana ve Çukurova’da DSİ 5 gün değil 5 gün su vermeye başladı. İki hafta önce ilk kez; “Bundan sonra yağmur yağana kadar ovaya su veremeyeceğiz” denildi. Bu seralar, bu suyu 12 ay boyunca alacağımız düşüncesiyle yapıldı. Bu bahçeler kuruldu ama şimdi kuraklık var. Tabii ki su yönetimi DSİ’de” dedi.

Kozak, “Önümüzdeki yıllarda bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Bu nedenle özellikle seralara izin verilerek su kaynağının gelecek için sorunsuz kullanılabilecek yerler olması gerekiyor. Elimizdeki seraları sökmek zorunda kalabiliriz” dedi. dedim.

Seraları besleyecek başka bir su kaynağının olmadığını vurgulayan Kozak, “Yeraltı suları da tuzlu olmaya başladı. Muz tuzlu suyu sevmediği için verim düşük olacak. Düşük verim çiftin borcunu ödemesini engelleyecek. , Önümüzdeki yıllarda çok daha zor günler yaşayacağımızı görüyorum.Çünkü dünyadaki kuraklık.Son zamanlarda çıkan yangınlar bu kuraklığın artmasına neden olacak.Çünkü ormansız bir köyün kaynağı susuzdur ve deresi gürleşir. yani yağmur suları toprakta tutulmadığı için bize sürekli su sağlayamıyor.Artık ormanlarımız yandı.Artık su kaynağımız da tükenmiş görünüyor.Yani önümüzdeki yıllarda yeni yatırımcıların ciddi hesaplar yapması gerekiyor. Suyu sert kullanmamalıyız. Hayatın her alanında. Buna muz seraları da dahil” dedi.

Anamur’da su sıkıntısını hissetmeye başladıklarını fark eden yapımcı Sabri Öztürk, ciddi önlem alınmasını istedi ve İbrahim Püryan, bu hızla seraları sökmek zorunda kalabileceklerini belirtti.

Jeoloji Mühendisi Murat Bayındır da bölgede ekim-kasım ayına kadar yeterli kalan yeraltı suyunun bu yıl ağustos ortasında tamamen bitirildiğini ifade etti. Bayındır, “Anamur yöresi genellikle metamorfoz geçirmiş metamorfik kayaçlardan oluşmaktadır. Bu kayaçlar su bakımından fakirdir. Bu nedenle Anamur yöresinin yeraltı suyu kaynakları fakirdir. Yeraltı su kaynaklarını besleme yöntemi sudur. Yağmur ve kar yağışıdır. .Bu durum yeraltı sularından tarımsal amaçlı yararlanan çiftçilerimizi etkiliyor” dedi. Yeni arayışlara yol açar. Son 50 yılın hava durumu verileri bu olayların artarak devam edeceğini gösteriyor” dedi.

Muz üretiminin sadece yüzde 30'unu karşılayan Anamur'da kuraklık alarmı

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu