Ekonomi

Niğde’nin yöresel lezzeti ‘köfter tatlısına’ büyük ilgi

NİĞDE (İHA) – NiğdeAnadolu’nun yöresel lezzeti ‘köfte tatlısı’na yoğun ilgi

Yemek için yapıldı, artık siparişlere yetişemiyorlar

NİĞDE – Niğde’de hobi olarak bağcılık yapmaya başlayan baba-oğul, unutulmuş yöresel lezzetteki köftelere hayat verdi.

Niğde’de yaşayan Muharrem Yazgan ve oğlu Mehmet Yazgan; Sağlıklı olduğunu düşünerek ve katkı maddesi içermeyen kendi tüketimleri için yaptıkları köfteli tatlılara geçen yıl yoğun talep gelmesiyle üretilmeye başlandı. Bağları ve pekmezi ile ünlü Kemerhisar Kentte kurdukları 40 yılda üzüm yetiştiren baba-oğul, artık köfteli tatlı siparişlerine de uyamıyor. Endüstriyel tatlılar nedeniyle unutulan yöresel lezzetleri yaygınlaştırmak isteyen Muharrem Yazgan ve oğlu, 40 bağda 100 ton üzüm üretiyor. Hasat Üzümden elde edilen üzümlerden elde edilen şıra, kurulan kazanlarda nişasta ve un ile kaynatılır ve kıvamını elde eden üzümler, fındıklar atıldıktan sonra güneşte kurumaya bırakılır.

Geçen yıl 1 ton köfte üreten Yazgan ailesi, yoğun talep nedeniyle bu yıl 4-5 ton köfte üretmeyi hedefliyor.

Talepleri karşılamak için her yıl üretim kapasitelerini artırdıklarını söyleyen Muharrem Yazgan, köftenin üretim aşamasını anlattı. Yazar; “Kemerhisar denilince akla bağ geliyor. Bazı şeyleri sevmemiz lazım. Biz çocukken dedem bağcılığı sevdirdi. Bizim de boş yerimiz vardı, zor bir yerdi, biraz çalıştık, sipariş verdik, güzel bir tarlada taşlık bir yeri çevirdik.Şu an hasadımız 100 tona yaklaşıyor.Bu sene biraz daha fazla.Talep arttı pandemi nedeniyle bu şeylere çok talep oldu.Üzümü bozuyoruz. üretim aşamasında bağdan üzümleri akşama sıkarız kalsiyum karbonat yani melas toprağı ekleriz asit varsa alırız sabah kaynatıp yıkar süzeriz Tekrar kaynatın. Kaynattıktan sonra “10 kilo şıraya bir kilo nişasta ve 200 gram un ekliyoruz. İsteyenler için ve tabii ki isteyenler için fındıkla yapıyorum. Talep şu an iyi, yurt dışına da gönderiyoruz, geçen yıl talep vardı, bu yıl da ekebilir miyiz bilmiyorum” dedi.

Mehmet Yazgan; Babasının hobisi olarak 40 yıllık bir bağ kurduklarını ve sofralık olarak sattıklarını söyledi. Yazgan, doğal olduğu için önce köfte yapıp çocukları beslediklerini iddia etti; “Bizim için yap, gönder” diyen çok talep vardı. Geçen yıl üretim yapıp yurt dışına sevk ettik. Bu yıl da kapasite artırdık, her yıl artırmayı planlıyoruz. Türkiye ve yurt dışında tanıtıyoruz. hedefimiz yurt dışına ve bölgeye açılıp marka olmaktır.”

Köfteler; İç malzemesine göre yurt içi ve yurt dışında kilosu 25-55 TL arasında alıcı bulmaktadır.

büyük ilgi

büyük ilgi

büyük ilgi

büyük ilgi

büyük ilgi

büyük ilgi

büyük ilgi büyük ilgi

İhlas Haber Ajansı / Yasin Esen – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu