Sağlık

Obezitede damgalama ve ayrımcılığa karşı ‘Rolüm Ağır, Peki Senin Rolün Ne’ projesi başlıyor

– Obezitede damgalama ve ayrımcılığa karşı “Benim rolüm ağır, senin rolün ne” projesi başlıyor “Benim rolüm ağır, senin rolün ne” projesi obezite tedavisinde görünmez engeller olarak damgalama ve ayrımcılığa dikkat çekti.

– Obezitede damgalama ve ayrımcılığa karşı “Benim rolüm ağır senin rolün ne” projesi başlıyor

İSTANBUL – “Benim Rolüm Ağır, Rolünüz Nedir” projesi obezite tedavisinde görünmez engeller olarak damgalanma ve ayrımcılığa dikkat çekti. Türkiye ve dünyada prevalansı giderek artan obezite, Dünya Sağlık ÖrgütüTürkiye’de en riskli hastalıklar listesinin ilk 10’unda yer almaktadır.

Obezitede damgalanma ve ayrımcılığa karşı “Benim Rolüm Ağır, Rolünüz Nedir” projesi bir basın toplantısı ile başlıyor. Proje, obeziteye karşı damgalama ve ayrımcılığın tedavisinin önündeki görünmez engellere dikkat çekiyor. Projenin ilk adımında basın mensuplarıyla bir araya gelen uzmanlar, “Obezitede medyanın rolü” konusunu ele aldı. Projenin ilk etabında “Obezitede Medyanın Rolü” mercek altına alınacak ve yıl boyunca basın mensupları ile çalıştaylar yapılacak. Obezite hastalığı hakkında medyada HaberlerDoğru görsel ve dil kullanımının etkisinin tartışılacağı bu çalışmalarla damgalanma ve ayrımcılığa karşı etkin bir adım atılması hedeflenmektedir.

Rolüm Ağırdır, Öyleyse Rolünüz Nedir projesi, obez insanların hayatlarının birçok alanında karşılaştıkları damgalama ve ayrımcılığa odaklanarak obeziteyi iyileştirmenin önündeki en büyük engeli kaldırmayı amaçlamaktadır. Obez kişilerde damgalama ve ayrımcılığın sosyal yaşamın kısıtlanması, benlik imajının bozulması, sağlık hizmetlerinden yararlanamama gibi sonuçlara yol açabileceğini vurgulayan uzmanlar, bunun obezite tedavisini olumsuz etkilediğini söylüyor.

Basın toplantısında, Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Volkan Demirhan Yumuk, TOAD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Profesörü, Reklamcılık ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Sezgin önemli bilgiler verdi. Kampanya Çiçek Dilligil’in koşulsuz desteğiyle başladı.

“Erkeklerde yüzde 107, kadınlarda yüzde 34 artış oldu”

Obezitenin son 12 yılda erkeklerde yüzde 107, kadınlarda yüzde 34 arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Volkan Yumuk, “Bu artışın en önemli nedenlerinden biri hareketsiz yaşam tarzının giderek yaygınlaşması. Bunun yanında genetik, epigenetik, çevresel, biyolojik ve psikolojik faktörler de obezitenin başlamasında önemli faktörlerden bazıları. Durum ülkemiz için tehlikeli hale geldi.”

“Damgalama ve ayrımcılık obezitenin tedavisini engelliyor”

“Benim Rolüm Ağır, Rolünüz Nedir” projesinin obeziteyi iyileştirmedeki rolüne değinen Yumuk, “Damgalama ve ayrımcılık obezitenin tedavisinin önünde görünmez bir engeldir. Obez bireyler birçok alanda ciddi sorunlar yaşarken, bu durum obezite ile mücadelelerini de olumsuz etkiliyor” dedi. Proje kapsamında bu amaçla “Obezite Mücadele Ekibi” oluşturuldu. Yıl boyunca deneyimli uzmanlarla çeşitli çalıştaylar düzenleyecekler.

Obezitede medyanın rolünün önemine vurgu yapan Yumuk, “Toplumdaki damgalama ve ayrımcılığı değiştirmenin uzun soluklu ve zorlu bir yolculuk olduğunun farkındayız ancak bu yolculuğun obeziteli bireyler için önemini de biliyoruz.” İş hayatı, sağlık ve sosyal hayat gibi konularda her yıl bir alana odaklanmayı hedefliyoruz. Eğer omuz omuza savaşırsak ve bu değişimi birlikte ekersek, değişimin çiçeklerini birlikte göreceğimize inancımız tamdır.” sonuçlandı.

“Obeziteyi iyileştirmede medyanın rolü ağırdır”
Obezitenin karmaşık bir hastalık olarak kabul edilmesi ve tedavisinin bu yaklaşımla yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Dilek Yazıcı, “Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi birçok ölümcül hastalığın yanı sıra obezite ile birlikte depresyon gibi psikolojik sorunları da gözlemliyoruz. Obezitenin psikolojik etkileri obezite ile mücadeleyi önemli ölçüde etkiliyor. Ayrımcılık önemli bir sorun. psikolojik etkenler arasında yer almaktadır.”

Obezite ile ilgili medyada yer alan doğru bilgilerin toplumdaki obezite algısının doğru oluşmasında ve yanlış bilgilerin ortadan kaldırılmasında çok etkili olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Dilek Yazıcı, basın mensuplarının bu konuda önemli bir rol oynadığını belirtti.

“Ayrımcılık ve damgalama sosyal yaşamlarını kısıtlıyor”

Obez bireylerin hayatlarının birçok alanında mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirten Prof. Dr. Deniz Sezgin, “Damgalama ve ayrımcılık sorunu onların sosyal hayatlarını kısıtlamalarına, özgüvenlerini kaybetmelerine, seyahat kısıtlamalarına ve hatta tedavi aramamalarına veya tedavilerini geciktirmelerine neden olabilir. Obez insanlar engelli olarak hayatlarını sürdürmeye çalışırlar. Toplumda gizlenirler” dedi. .

Profesör Dr. Projenin çıkış noktası olan “Benim Rolüm Ağır – Obezitede Ayrımcılık ve Damgalanma” kitabının yazarlarından Deniz Sezgin, şunları söyledi: obez bireylerin eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve iş hayatı gibi alanlarda karşılaştıkları sorunlar.

“Dil ve görsel kullanım kılavuzu: obezite medyası kılavuzu”

“Obezite Medya Rehberi”, HaberlerÜniversitede kullanılan dil ve görsel araçlar konusunda rehber olmasını istediklerini ifade eden Prof. Dr. Sezgin, “Bu yıl da obezite HaberlerOdaklandığımız medyanın bir analizini yapıyoruz. Çalıştaylardan önce başlattığımız araştırmalar, çalıştaylardan sonra da devam edecek. Mart 2022’de medya analizi araştırmamızın raporunu sizlerle paylaşmayı planlıyoruz. Bu çalışma sonucunda arzumuz, HaberlerTürkiye’de kullanılan dilin değiştiği ve obez bireyleri temsil eden olumlu imajların arttığı bir imaj bulun. Göstereceği duyarlılık, toplumdaki damgalayıcı uygulamalardaki değişimi mutlaka hızlandıracaktır.”

Obezitede damgalanma ve ayrımcılıkla mücadelede toplumdaki tüm kişi ve kurumlara önemli görevler düştüğünü vurgulayarak; Bu yıl basın mensupları ve medya sektörü ile birlikte kalıcı ve etkili bir çözümün ilk adımını atmak istediklerini belirten Prof. Dr. Sezgin sözlerini, “Basın çalışanlarının duyarlılığı ile toplumda damgalanmanın ve ayrımcılığın önemli ölçüde azalacağını düşünüyoruz” diyerek sonlandırdı.
(UGR-ACÖ-E)

Proje
Proje
Proje
Proje

Kaynak: İhlas / Uğur Çetin Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu