Sağlık

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi ‘dalya’ dedi

OMU Yetişkin kemik iliği e Kök hücreler Nakil Merkezi “dach” dedi

SAMSUN – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ( Tıp Fakültesi Hastanesi), 2 yıl önce kurulan Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi, 100’üncü kök hücre nakli ile “darya” dedi.

Merkezin yüz nakli yapılan yüz kulübüne girişi Onkoloji Hastanesi Eğitim Salonu’nda kutlanan bir eylemle kutlandı. Etkinlik, güne özel hazırlanan tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. Ardından konuşmalar başladı.

İlk konuşmayı yapan yetişkin kök hücre nakli görevlisi konf. Dr. Engin Kelkitli, “15 Ekim 2019 bizim için önemli bir tarih. Üniversite sıralamalarında ve il sıralamalarında üniversitemizin altındaki merkezlerde kemik iliği nakli yapılsa da en büyük hayalimiz nakile başlamaktı. Erişkinlerde kemik iliği ünitesi burada. . Bu, hayalimizin gerçekleştiği tarihtir. Bu arada, bu transferlerin 12 yıldır çocuk ünitesinde yapıldığını hatırlatmak isterim.”

Hematoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turgut, “On yıllardır birçok merkezde yapılsa da 20 yıldır, 25 yıldır maalesef merkezimizde; aynı şekilde Ankara’da eğitime giden hemşirelerimize de teşekkür ediyorum. Türkiyesayılı merkezlerinden biri olmaya adaydır. Ekibimiz çok güçlü. Emeği geçenlere teşekkürler” dedi.

Konuşmasında Üniversite hakkında genel bir değerlendirme yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, araştırma merkezlerinin bir işlevi yerine getirebilmesinin sadece kendisine değil bulundukları çevreye de katkı sağlayacağını belirtti. Ünal, “Yaşadığımız dünyada özellikle sağlık sorunları var, herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşırsanız size güvenen bir liman varsa hayatınız kolaylaşıyor. Ondokuz Mayı Üniversitesi, özellikle Tıp Fakültesi” Bu anlamda dekanından hemşiresine kadar her biriniz önemli katkılarda bulunuyorsunuz. Var” dedi.

“İnsanların mutluluğunu önemsersek daha da başarılı oluruz”

Araştırma merkezlerinin zamanla yenilenmesi gerektiğini söyleyen Rektör Ünal, “Şu anda Tıp Fakültesi geçmişten bu yana üzerine düşeni yaptı. Bu süreçte emeği geçen herkese özellikle teşekkür ediyorum. Tecrübe biraz değerli, siz satın alamazsınız yani bir süreçte elde etmeniz gerekiyor. dönüştürebilirsiniz. memnuniyeti merkeze almak gerekiyor. insanların mutluluğunu önemsersek daha da başarılı oluruz.”

“207 üniversite arasında ilk 10’a girmek için çalışıyoruz”

Belirlenen hedeflere birlikte yürürken mutlu olmanın mümkün olduğuna değinen Prof. Dr. Ünal, başarının hazzını yaşayarak devam etmesi gerektiğini anlattı. OMÜ ailesinin geleceğinden umutlu olduğunu söyleyen Rektör Ünal, 207 üniversite arasında ilk 10’da yer almak için çalıştığını söyledi.

Programın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Türker Yardan, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Davut Güven, akademisyenler, hastane yöneticileri ve personel katıldı. Programın sonunda merkez adına Rektör Ünal, kök hücre nakli sorumlusu Doç. Dr. Engin Kelkitli’yi hediye etti.

OMÜ Yetişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi

OMÜ Yetişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi

OMÜ Yetişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi

OMÜ Yetişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi

OMÜ Yetişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi OMÜ Yetişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu