Sağlık

OYUN OYNANAN ÇOCUĞUN ÖZ GÜVENİ DAHA YÜKSEK?

Kağıthane Belediye tarafından düzenlenen Aile Çalıştayları seminerinde vatandaşlara 24 farklı branşta eğitim verildi. Seminerde konuşan uzman klinik psikolog Selenay Yücel, “Çocuğun oyun oynarken özgüveni artıyor” dedi.

Seminerde konuşan uzman klinik psikolog Selenay Yücel, “Çalışan anne babalar kendilerini çok fazla yetersiz hissediyorlar. Çalışan anne babalar çocuklarıyla iyi vakit geçiremeyeceklerini düşünüyorlar. Beyin gelişimini desteklemek için pek çok uyaran ve oyuna ihtiyaç var. 0’dan 0’a kadar olan yaş dönemi. 6. Ebeveynler çocuğum için yeterli olabilir, endişelenebilirler mi?

“Çocukların özgüvenini arttırır”

Yücel sözlerine şöyle devam etti: Kaliteli zaman geçirmek sadece çocukla saatlerce yan yana olmak değildir. Ben burada ve şimdi yanınızdayım, bu sizinle birlikte olma sürecinde, tüm zamanımı size adadım ve bundan zevk aldığım mesajını iletebilmeliyiz. Bu mesajı alan çocuklar duygusal, sosyal ve bilişsel olarak kendilerini iyi hissedeceklerdir. Çocuklar özgüvenlerini arttırır mı? dedim.

“ÇOCUKLARIN SEVDİĞİ VE EĞLENDİĞİ OYUNLARI TERCİH ETMELİ”

Oynadığı çocuğun daha sosyal olduğunu söyleyen Yücel, “Araştırmalar oyun oynadığı çocuğun özgüveninin daha fazla olduğunu gösteriyor. Ebeveynler çocuklarıyla birlikte bir plan yapıyorsa, bu planı takip etmelidirler. Çocuklu planlar bozulmamalı. Çocuk seviyor ve sevmiyor Oyunlar tercih edilmelidir. Ebeveynlerin eğitici ve öğretici rolünün yanı sıra eğlenceli bir tavır da çocuklar için çok önemlidir. Çocuklar sevildiğini ve değer verildiğini hissetmeye ihtiyaç duyar.

“Sevgi ve şefkat koşulsuz gösterilmelidir”

Anne ve babanın bir gün endişeli, ertesi gün ilgisiz, çocuğun kafasını karıştıracaklarını anlatan Selenay Yücel, sözlerini şöyle tamamladı: ‘Sevgi ve şefkati karşılıksız göstermek gerekir. Günlük ev işlerinde bile çocuğun desteğini almak çok önemlidir. Çocukların sorumlulukları olmalı. Çocuğa küçük görevler vererek onu günlük hayata entegre eder ve çocukla vakit geçirir. ‘

OYUN OLAN BİR ÇOCUK DAHA FAZLA GÜVENLİ MİDİR?

OYUN OLAN BİR ÇOCUK DAHA GÜVENİLİR Mİ?

OYUN OLAN BİR ÇOCUK DAHA GÜVENİLİR Mİ?OYUN OLAN BİR ÇOCUK DAHA GÜVENİLİR Mİ?

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu