Gündem

Pakistan, terör faaliyetlerini bırakması halinde Pakistan Talibanı’na af çıkarabilir

Pakistan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Pakistan Talibanı terör örgütünün (TTP) üyelerinin terörist faaliyetlerde bulunmama ve teslim olma sözü vermesi halinde İslamabad yönetiminin affa açık olduğunu söyledi.

yerel Haberler Ajansa açıklamalarda bulunan Qureshi, Taliban’ın Afganistanİstanbul’da kontrolü tekrar ele geçirdikten sonra cezaevlerindeki TTP üyelerinin serbest bırakılmasından endişe duyduğunu söyledi.

Serbest bırakılan TTP’lilerin Pakistan’a gelip sorun çıkardığını, bunun masumların hayatını etkileyeceğini ve bunu istemediklerini vurgulayarak, “Afganistan’daki yeni oluşum TTP’yi kullanarak nüfuzunu kullanır ve TTP ile konuşursa ve yaparsa, bunu yapar. kendi eline almıyor, terörist faaliyetlerde bulunmuyor, Pakistan anayasasını ve anayasasını ve hükümetlerinin emirlerine boyun eğip teslim olmaları halinde onları affetmeye bile açığız” dedi. dedim.

Afgan Talibanı’nın “Afgan topraklarının hiçbir terör örgütü tarafından hiçbir ülkeye karşı kullanılmayacağını” açıkladığını hatırlatan Kureyş, bunu olumlu olarak nitelendirdi. Ancak Qureshi, Afgan Taliban’ın bu konuda verilen garantilere göre hareket edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu kaydetti.

Qureshi’nin af duyurusu, Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin birkaç gün önce benzer bir açıklama yapmasının ardından geldi.

Alvi, İslamabad’ın suçlara karışmayan, silah teslim eden ve Pakistan anayasasına uymayı kabul eden TTP üyelerine af çıkarabileceğini söyledi.

İslamabad yönetimi, TTP’nin uzun süredir Afganistan’da konuşlandığını ve sınır ötesi saldırılar düzenlediğini söylüyor. Pakistan, bu saldırıların, Taliban’ın Afganistan’ın çoğunun kontrolünü yeniden kazanmasından sonra sona ereceğini umuyor.

2007 yılında kurulan TTP, o tarihten bu yana Pakistan’da sivillere ve askerlere yönelik saldırılar düzenliyor.

Pakistan’ın TTP’ye yönelik askeri operasyonlarında 2014’ten bu yana 5.000’den fazla terörist öldürüldü ve 700’den fazla asker öldürüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu