Gündem

PAMUĞU PODYUMA HAZIR HALE GETİRİYORLAR

DİYARBAKIR organize tekstil sanayi bölgesindeki fabrikalarda 18 bin kişinin istihdam edildiği belirtildi.

Organize tekstil sanayi bölgesi DİYARBAKIR’daki fabrikalarda 18 bin kişinin istihdam edildiği belirtildi. Diyarbakır Ticaret Evin konuşmacısı Mehmet KayaTekstil kentinde 35 fabrikanın aktif olarak çalıştığını iddia ederek, 2022 yılına kadar 70 fabrikanın tamamlanacağını ve toplam 30.000 kişinin istihdam edileceğini belirtti.

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Diyarbakır organize tekstil sanayi bölgesindeki tekstil fabrikasını ziyaret eden Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, temsilcilerin “pamuktan podyuma” sloganıyla ayrıldığını belirterek, “Her şey yolunda. Tarlalardan alınan pamuğun işletilmesinden üretimine ve paketlenmesine kadar burada işlerin yapıldığını belirten Kaya, ‘Toplam 35 fabrikada 18 bin kişinin istihdam edildiğini iddia eden Kaya, 2022 yılı sonuna kadar 70 fabrikanın faaliyete geçeceğini ve istihdam edilenlerin sayısının arttığını söyledi. 30 bine ulaşacak.

DİYARBAKIR’da iplik, kumaş ve konfeksiyon bölümleri bulunmaktadır.

Diyarbakır organize sanayi bölgesinde özel tekstil kampüsündeki üretim alanında da iplik, kumaş ve konfeksiyon bölümü bulunmaktadır. Örmede ayda 2.500 ton kumaş, iplikte ayda bin ton, konfeksiyon bölümünde ise ayda 1 milyon parça. DTO Başkanı Kaya, tekstil kentinde hazırlanan ürünlerin İspanya, Rusya, Avrupa ve hatta Dominik Cumhuriyeti’ne sevk edildiğini söyledi. Kaya, “Pandemi sürecinde fabrikalar kendilerine düşen tüm şartları yerine getirdi. Şu anda çalışmalar sağlıklı koşullar dikkate alınarak yürütülüyor. Diyarbakır’ın ihracattaki payı 250 milyon dolar civarında. Bu sayıyı artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

KADINLAR İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK

Tekstil fabrikalarında tüm işçi işe alımlarında yüzde 50 kadın kotası uygulandığını ifade eden Kaya, “Özellikle giyim bölümünde bu oran yüzde 80’lere çıkıyor. Örneğin şu anda giyim bölümünde çalışan 700 işçiden 500’ü. kadınız. Önceliğimiz kadınların yaşama, üretime katılması ve ekonomik özgürlüğünü kazanmasıdır.

OYUNLAR İÇİN PAMUK HAZIRLANIYORLAR
OYUNLAR İÇİN PAMUK HAZIRLANIYORLAR
OYUNLAR İÇİN PAMUK HAZIRLANIYORLAR
OYUNLAR İÇİN PAMUK HAZIRLANIYORLAR

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu