Magazin

Patentli güvercinler Aydın’dan Denizli’ye uçtu

Denizli’nin patentli 9 yaşındaki özel cins güvercinleri Aydın’dan Denizli’ye uçtu.

Denizli’nin dokuzuncu yüzyılda patentli özel cins güvercinler entelektüelDenizli’den Denizli’ye uçuş. “Denizli Klozet Mağazası” olarak tescillenen ve dünyada tek olan güvercin yetiştiren oyuncu, 60 kilometre uçtukları 3. ve son etabı başarıyla tamamlayarak sahiplerine kupa, madalya, altın ve nakit ödüller kazandı.

Dünyada ender bulunan güvercin ırklarından olan ve yaklaşık 6 yıl önce kayıtlara geçen “Denizli Dolapçısı” güvercin ırkı oyuncularını besleyenlerdendir. Sarayköy Güvercin Severler Derneği Yönetimi bu ırkın özelliklerini korumak ve üretimini sağlıklı bir şekilde sürdürmek için 4 yıldır düzenlediği yarışmaların 2021 yarışmalarını tamamlamıştır. 1200’lü yıllardan itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nda yetiştirildiği söylenen güvercin cinsini beslemeye devam eden ve bu cinsi “Denizli Dolapçısı” adıyla tescil ettiren Denizli güvercin severler, katıldıkları yarışmaları tamamladı. Türün gelişmesi ve gelecek nesillere aktarılması için dernekleri aracılığıyla düzenli olarak düzenledikleri yarışmaları tamamlayan dernek üyeleri, hem ödül törenine hem de Eylül ayın ilk güvercin müzayedesini düzenleyerek kış sezonunu açtı.

Başta Aydın ve çevre ilçelerden olmak üzere Denizli’den çok sayıda davetlinin katıldığı Sarayköy Güvercin Severler Derneği’nde düzenlenen ödül töreninde, Hobici Süleyman Civan beden eğitimi öğretmeni Dolapçı Güvercin, “2021 Bebek Dolap Açma” yarışmasında birinci oldu. Nazilli-Sarayköy arası 60 kilometrelik mesafe geçildi. Yarışmada Süleyman Dinç ikinci, İsmail Sarıkaya üçüncü, Murat Çapalı dördüncü ve Rival Kargılı beşinci oldu. Süleyman Civan’ın hafif güvercini diğer yarışmada birinci oldu ve sahibine çifte kupa kazandı.

Kupa yarışları üç aşamada düzenlendi.

Sarayköy Güvercin Severler Derneği Başkanı Başkan Çapalı, patentli güvercin ırklarının yarışmalar yoluyla geliştirildiğini belirterek, “Amacımız Denizli’den gelen özel patentli güvercinlerimizin zekasını ve ırklarını geliştirmek ve gelecek nesillere bozmadan nesillerini aktarmaktır. Oyunu, rengi ve zekasıyla dünyada tek olan bu cins, son dört yıldır yavru ve kart adı verilen iki ayrı atış yarışması düzenledik.Emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür ederim. Her yıl artarak devam eden Sarayköy’de güvercin besleyenlerin dostluğunu pekiştiren yerli bir cins Denizli Gardırop Dükkanı’nın kalitesini artırmak ve neslinin saflığını korumak için çalışmalarımız 2022 yılında da devam edecek” dedi.

Öğrencileri ile büyütüldü, çifte kupa kazandı

“2021 Bebek Dolap Açma” yarışmasında bebek ve lig yarışmasında birinci olarak aynı anda 2 kupa kazanan Amatör Beden Eğitimi öğretmeni Süleyman Civan, “Yaklaşık 20 yıldır güvercin yetiştiriyorum ama biz Son 3 yıldır okulumda öğrencilerim ile birlikte marangoz ırkını yetiştiriyorum” dedi. Öğrencilerime hayvan sevgisini aşılamak için elimden geleni yapıyorum. Genç nesillerin bu aşkta çok güzel şeyler edinmelerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Etkinlikte Eylül ayının ilk güvercin satış müzayedesi yapılırken, yarışmalara katkı sağlayan hakemler ve yarışmada dereceye giren güvercin sahipleri düzenlenen törenle kupa ve ödüllerini aldı. Yarışmada birinci olan güvercinini derneğe veren Süleyman Civan, büyük bir teşekkür aldı. – DENİZLİ

Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu
Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu
Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu