Teknoloji

PROF. DR. CANTÜRK: 300 ÖLÜMÜ DAHA ÖNCE 30-40 BİN VAKA SAYILARINDA GÖRDÜK

KOCAELİ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Cantürk, salgında ölü sayısına dikkat çekerek, “Günlük vaka sayısı 17 ile 23 bin arasında değişiyor.

KOCAELİ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Cantürk, salgında ölü sayısına dikkat çekerek, “Günlük vaka sayısı 17 ile 23 bin arasında değişiyor. Ancak ölü sayısı 300’e yaklaştı. Bu tespit ettiğimiz ölüm sayısıydı. Dönem içinde. Daha önce 30-40 bin vaka sayısını gördüğümüzde vaka sayısı sabit kalsa da “Ölüm oranları artıyor. Bu da bu süreçte değişen varyantların daha agresif olduğunu gösteriyor” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Türkiye Ülke genelinde artan koronavirüs kaynaklı ölümlere dikkat çekti. Koronavirüs vaka sayısının son iki ayda sabit kaldığını belirterek, ölü sayısının giderek arttığını belirtti. Dr. Cantürk, yeni varyantların daha tehlikeli olduğunu söyledi.

En az iki doz aşı yaptırmanın hayati önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Cantürk, “Türkiye’de ve Kocaeli genelinde vaka sayısı belli bir sınırda. Günlük vaka sayısı 17 ile 23 bin arasında değişiyor. Ancak ölü sayısı 300’e yaklaştı. Bu sayı şu an elimizde olan süreçte. 30-40 bin daha önce vaka sayısı görüldü.Bulduğumuz ölüm sayısıydı.Vaka sayısı sabit olsa da ölüm oranları artıyor.Bu da bu süreçte değişen varyantların daha agresif olduğunu gösteriyor. İlk dozu almayan illere ilk dozu, ilk dozu yaptıranlara ise mutlaka ikinci dozu yaptırmalı, ihtiyaç var” dedi.

“117 HASTADAN 111’İ AŞI YAPILDI”

Koronavirüsle mücadelede aşının önemine dikkat çeken Houston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya atıfta bulunan Prof. Dr. Cantürk dedi ki:

“Son zamanlarda koronavirüs verilerinin arttığını görüyoruz. Bu arada literatürü de inceliyoruz. Houston Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın sonucu var. Bu araştırmaya göre hastaneye yatırılan 117 koronavirüs hastasından sadece 6’sı aşılanmış, kalan 111’i aşılı değiller.Yoğun bakıma yatırılıyorlar.Hastanede yatan 28 hastanın 26’sı aşısız, sadece 2’si aşılıydı.Ayrıca aynı çalışmaya göre 14 entübe hastanın da aşılanmadığı bildirildi. Aşılanmamış, ilk doz aşıyı yaptırıp ikincisini ihmal etmiş ya da ikinci dozu yaptırıp antikor geliştirmeye vakti olmayan kişilerden oluştuğunu görüyoruz.”

“İNSANLIK İÇİN AŞI KABUL ETMELERİ GEREKİYOR”

İki doz aşı yapıldıktan sonra vücutta oluşan antikorların zamanla azaldığına dair görüşler olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Cantürk, şöyle devam etti:

“İkinci dozdan sonra üçüncü doz konusuna gelince, bu aşıların ne kadar etkili olduğu konusunda çeşitli görüşler var ama hala net rakamlar yok. Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri bu kavramı gündeme getirdi. üçüncü dozun İki doz aşısı yapıldı ve aradan biraz zaman geçti. İnsanlar üçüncü dozu olmalı. Bu aşı sadece kendini koruma açısından değil, toplumu, dünyayı ve hatta insanlığı kurtarmak için de önemlidir. Hem Türkiye’de hem de dünyada aşı oranını yüzde 80 civarında artırıyoruz. Belki de bu koronavirüstür. “Zaman geçecek ama ölümcül olmayacak. Artık bir halk sağlığı sorunu olmayacak. Bu nedenle herkes aşı konusundaki şüphelerini bir kenara bırakmalı ve aşıyı insanlık için kabul etmelidir. “

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İÇİN AŞI ÇAĞRISI

Yüz yüze eğitime geçiş kararının ardından öğretmen ve öğrencilere aşı yaptırmanın halk sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Cantürk, “Bakanlık ve hükümet, aşıdan şüphe duyan ve aşıya uymayan öğrenci ve öğretmenlerin okullarda devam edebilmeleri için haftada iki kez PCR testi yaptırıyor. Bunu yaptırmaları önemli.”

PROF.  doktor  CANTÜRK: 30-40 BİN VAKA SAYISINDA ÖNCE 300 ÖLÜM GÖRDÜK
PROF.  doktor  CANTÜRK: 30-40 BİN VAKA SAYISINDA ÖNCE 300 ÖLÜM GÖRDÜK
PROF.  doktor  CANTÜRK: ÖNCE 30-40 BİN VAKA SAYISINDA 300 ÖLÜ GÖRDÜK
PROF.  doktor  CANTÜRK: 30-40 BİN VAKA SAYISINDA ÖNCE 300 ÖLÜM GÖRDÜK

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu