Sağlık

Prof. Dr. Taşova: “Aşı 12 yaş altına da inebilir”

Profesör Doktor. Taşova: “Aşı 12 yaşından küçük olabilir” Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr.

Profesör Doktor. Taşova: “Aşı 12 yıla indirilebilir”

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı ve klinik hastalıklar Mikrobiyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Dr. Yeşim Taşova:

“Çocukların yemek odası önünde kalabalıklar içinde durması engellenmeli”

“Toplumda aktif olan grubun aşılanması ihtiyacı ortadadır”

“Taç virüsü için hala etkili bir tedavi yok, bizim yaptığımız destekleyici tedavi”

ADANA – Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, okulların açılmasıyla yakın zamanda taç virüsü aşısının 12 yaş altı çocuklara da yapılabileceğini belirterek, “12 yaşına kadar mRNA aşıları için de çalışmalar var. Virüs yükünü azaltmak için. Toplumda aktif olan grubun aşılanma ihtiyacı ortadadır.”

Türkiye genelinde yüz yüze eğitimler 6 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Sağlık Bakanlığı ayrıca 12 yaşından büyük kronik hastalığı olan ve 15 yaşından büyük tüm kişileri de aşı takvimine dahil etmiştir.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı. Dr. Yeşim Taşova, İhlas konuyla ilgili Haberler Ajansına bir açıklama yaptı.

Okulların açılmasıyla yakın zamanda 12 yaş altı çocuklara taç virüsü aşısının yapılabileceğini belirten Taşova, “Bakanlığın açıklamalarını da biliyoruz. Olana kadar mRNA aşıları ile ilgili çalışmalar da var. al. Özellikle toplumda aktif olan gruba, toplumdaki virüs yükünü azaltmak için aşı yaptırdık.Delta ve delta plus varyantları çok hızlı yayılıyor” dedi.

“Çocuk hasta sayısı arttı”

Son zamanlarda taç virüsüne yakalanan çocuk sayısının arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Çok hasta yoğun bakım demektir. Yetişkin olmamamıza rağmen yoğun bakıma alınabilecek çocuklarımız olabilir. Bu nedenle aşı olayı ile okulların açılması gerekiyor. Çocuklar 2 yıldır eğitimden mahrum bırakıldı. Artık aşı gibi bir silahımız var okulların açılması bence olumlu.

“Etkili tedavi yok”

Taç virüsünün halen etkin bir tedavisinin bulunmadığını vurgulayan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu enfeksiyonun hala etkili bir tedavisinin olmadığını unutmamalıyız. Yaptığımız destek tedavileri hep bize söylendi. Bu başından beri söyleniyor. Tüm salgın hastalıklarda olduğu gibi bazı ilaçlar da zorunlu. vaka ve araştırma sayısı artıyor, ilaçlar olacak. “Şu anda elimizde etkili bir ilaç yok. Çalışmalar devam ediyor. Diğer ilaçlar da uygulamalar arasında yer alıyor ancak aşı bu aşamada en önemli unsurlardan biri” dedi.

“Kurallara uyulmalıdır”

Aşı olan kişilerin maske, mesafe ve hijyenden çekinmemesi gerektiğini vurgulayan Taşova, daha sonra şunları söyledi:

“Aşı, maske, mesafe ve hijyenle ilgili önlemleri azaltmamalı. Maskeye, mesafeye ve hijyene önem verilmeli ve bu kontrol edilmelidir.”

“Ders süreleri azaltılmalı”

Okulların temizliğine ve dersliklerin havalandırılmasına dikkat çeken Taşova, “Okulların temizliğine ve havalandırma yapılmasına dikkat edilmeli. Klima açıkken bile sınıf havalandırılmalı. Dinlenme saatleri uzatılmalı, havalandırılmalı. sınıf ve ders programlarını kısaltın. Bunun gibi önlemler alınmalı. Özellikle yemek odası önü çocuklar bir şeylerle meşgul olmalı. Onu almak için uğraşmamalı ve o fotoğrafların engellenmesi gerekiyor” dedi.

Profesör Doktor.  Taşova:
Profesör Doktor.  Taşova:
Profesör Doktor.  Taşova:
Profesör Doktor.  Taşova:

Kaynak: İhlas / Umutcan İşletici Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu