Teknoloji

Prof. Dr. Taşova: “Aşı ağır vakaları engelliyor”

Profesör Doktor. Taşova: “Aşılama ciddi vakaları önler” Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı. Dr.

Profesör Doktor. Taşova: “Aşı, ciddi vakaları önler”

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı ve klinik hastalıklar Mikrobiyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Dr. Yeşim Taşova:

“Hemen hemen tüm yoğun bakımlar aşılanmıyor”

“Vatandaş aşı olmazsa PCR testinden geçmek zorunda”

“Küçük mutasyonlar bile aşıyla ilgili bir sorun olabilir”

“Yüzde 5 ila 10’luk bir grup ne yaparsa yapsın koruma alamıyor”

ADANA – Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, hiçbir aşının virüsü yüzde 100 engelleyemeyeceğini ancak ciddi vakaların önüne geçilebileceğini belirtti. Dolaşan virüsler de azalacak ve mutasyon olasılığını kaybedecek” dedi.

Profesör Doktor. Yeşim Taşova, İhlas Haberler Ajansa yaptığı açıklamada, Adana’nın düşük riskli iller arasında yer aldığını belirterek, “Aşı duyarlılığı açısından çok sevindirici bir durum. Çünkü bu salgından kendimizi korumanın en önemli yolu aşı yaptırmaktır. Toplumun yüzde 60 ila 70’i aşılandığında daha ciddi vakalar var” dedi. Adana’nın daha erken bu kategoriye gireceğini umuyordum ama bu da güzel” dedi.

“Aşı yapılmadıysa PCR testinden geçmek zorundalar”

6 Eylül’den itibaren konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılımlarında PCR testinin negatif çıkması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Eğer aşı yapılmadıysa, umarım insanlar diğer insanları da korumak için olumsuzdur. O yüzden bu PCR testini yaptırmaları gerektiğini düşünüyorum çünkü kendilerini korumanın tek yolu aşıdır.”

Yoğun bakımdaki hastaların çoğunun aşı olmadığını anlatan Prof. Dr. Taşova, “Adana’da yoğun bakım doluluk oranı Türkiye ile aynı. Yoğun bakımda yatanların hemen hemen tamamı aşısız. Ayrıca ilk 2 doz Sinovac olup yaptırmayanlar da var. Aradan 6-8 ay geçmesine rağmen üçüncü doz aşı oldu tabii ki.” Baktığınızda Biontech ve diğer aşılarda yüzde 90-95 koruma var. Ancak yüzde 5 ila 10’luk bir grup ne yaparlarsa yapsınlar bu korumayı elde edemezler. O grubun var olduğunu aklımızda tutmalıyız” dedi.

“Hiçbir aşı virüsü yüzde 100 önleyemez”

Hiçbir aşının virüsleri yüzde yüz engellemediğini iddia eden Prof. Dr. Taşova, şunları söyledi:

“Aşının en önemli faydası ciddi enfeksiyonların önüne geçebilmek ve hastaneye yatış ve yoğun bakım doluluk oranını azaltmak olacaktır. Örneğin grip aşısı yaptırdığımızda grip enfeksiyonuna yakalanabiliriz. Hiçbir aşı yüzde yüz önleyemez. Çünkü bunlar mutasyona uğrayan virüslerdir. Küçük mutasyonlar bile aşı ile ilgili sorunlara neden olabilir. “Bu nedenle önemli olan aşıyı yaptırmak ve ciddi vakaların önüne geçmek. Aşı yapıldığında vücutta uzun süre antikorlar olacaktır. , yani vücutta virüs olmayacak. Dolaşan virüsler azalır. Mutasyon fırsatı kaçıracak. Tüm varyantların nedeni, virüsün ortamda bulunmasıdır. Bu virüsler zaten çok fazla mutasyona uğruyor.”

Profesör Doktor. Pandemiye son noktayı koyan Yeşim Taşova; Maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek virüsün aşı olarak çevrede azalmasıyla bunun mümkün olacağını ifade etti.

Profesör Doktor.  Taşova:
Profesör Doktor.  Taşova:
Profesör Doktor.  Taşova:
Profesör Doktor.  Taşova:

Kaynak: İhlas / Umutcan İşletici Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu