Ekonomi

Roketsan’ın TEKNOFEST kapsamındaki Roket Yarışması’nın kazananları belli oldu

İstanbul (AA) – roketleriçeri, İstanbul Atatürk HavalimanıTürkiye’de düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 kapsamında, TÜBİTAK SAGE’nin ortak yönettiği Roket Yarışması’nın kazananları belirlendi.

Firmadan yapılan yazılı açıklamaya göre yüksek irtifa kategorisinde Adana – WOF takımı birinci, yeni mimar Sinan Vefa Roket Takımı ikinci, Samsun Roket Takımı üçüncü oldu.

Orta irtifa kategorisinde Tanyeli Roket Takımı birinci, İpek Yolu Roket Takımı ikinci ve Gökova Roket Takımı üçüncü oldu.

Alçak irtifa lisesi kategorisinde Eryurt Roket takımı birinciliği elde ederken, takımlar ikincilik ve üçüncülük kriterlerini karşılayamadı.

Bu yıl 544 takımın yarıştığı yarışmada en fazla başvuru 296 takım ile “orta irtifa” kategorisinde yapıldı. Bunu 223 başvuru ile “bakalorya” kategorisi takip ederken, “yüksek irtifa” kategorisi için 21 takım başvuruda bulundu.

İlk kez açılan “zorlu görev” kategorisinde 4 takımın başvuruları kabul edildi.

Öte yandan 13’ü lise, 55’i orta irtifa, 10’u irtifa ve 2’si zorlu görevde olmak üzere toplam 80 takım yarışmaya katılmaya hak kazandı.

Yarışmada, ekipler tarafından tasarlanan ve üretilen roketlerin hedef irtifasına ulaşmak, rokette taşınan minimum 4 kilogramlık faydalı yükü çeşitli yöntemlerle roketten ayırmak ve hem roket bileşenlerini hem de faydalı yükü kurtarmak amaçlandı. yere paraşütle.

TEKNOFEST’te dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu