Teknoloji

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor

– Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor. Fahrettin Koca’nın pandemi ile birlikte takipçi sayısı 70 kat artarak 7 milyon 400 bine ulaştı.

– Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KocaSosyal medyada DSÖ ile yarışıyor

Dr. Fahrettin Koca’nın takipçi sayısı pandemi ile 70 kat artarak 7 milyon 400 bine ulaştı

Dünya, pandeminin evrimini sağlık bakanlarının sosyal medya hesaplarından takip etti

Pandemi döneminde ülkelerin sağlık bakanlarının takipçi sayısı katlanarak arttı.

İletişim Fakültesi Akdeniz Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşad Güdekli:

“insanlar bu hesapları takip ediyor HaberlerHaberlere çıkıp gündem olmanız gerekiyor.

“Ayrıca halkımızın sağlık konusunda ne kadar hassas olduğunu gösteriyor.”

ANTALYA – Dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca can kaybına neden olan Covid-19 virüsü etkisini sürdürürken. Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020’de küresel bir pandemi ilan edildi.

Bu süreçte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanlar Covid-19 gündemini sosyal medyada takip etmeye başladı. Bu durum sosyal medya kullanımını artırmıştır. Pandemi döneminde en büyük artış, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hesabında 70 kat artışla yaşanırken, Koca’nın takipçi sayısı 106 binden 7 milyon 400 bine yükseldi. Bu artışla Koca, 9.7 milyon takipçisi olan Dünya Sağlık Örgütü ile rekabet etmeye devam ediyor. Pandemi sürecinde diğer ülkelerden sağlık bakanlarının takipçi sayısında yüksek artış yaşandı.

Düzenli olarak ve şimdi kullanılır HaberlerBir bilgi ve iletişim ağı haline gelen Twitter platformu, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere bazı ülkelerde sağlık bakanlarının takipçi sayısında da büyük bir artış yaşadı. Fransa’nın Dayanışma ve Sağlık Bakanı Oiliver Veran, son yıllarda 10.000 takipçiye sahipken, Ağustos 2021’de 352.000 takipçiye ulaştı. Salgından ağır şekilde etkilenen Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın takipçi sayısı yaklaşık 184 bin 500 artarak 266 bin 100’e ulaştı. Öte yandan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ise 251 bin 400’e ulaştı. , İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa Roca 103 bin 200, İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza 160 bin 500 takipçisi oldu. Bir diğer dikkat çeken isim ise Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus oldu. Salgın öncesinde sadece 361 takipçisi olan fatura, pandemi döneminde 1,5 milyon takipçi kazandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün kurumsal hesabı ise 9 milyon 700 bin takipçi ile ilk sırada yer alıyor.

“Sosyal medya gündemini herkes öğreniyor”

İletişim Fakültesi Akdeniz Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşad Güdekli’ye sosyal medya üzerine yaptığı araştırma ve çalışmalar ışığında, günümüzde sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinin neler olduğu soruldu: en hızlı. Bu durumda, sosyal medya Haberler Toparlanabileceğimiz ve akışı takip edebileceğimiz en önemli kanal haline geldi. Artık birçok insan HaberlerBen bile bu platformları takip ediyorum. Doç. Dr. Ayşad Güdekli, pandemi sürecinde sosyal medya kullanımının artmasıyla ilgili olarak, “Pandemi dönemi insanlık tarihinde çok özel bir dönemdir. Çok küresel ve özel bir süreçtir. Bu dönemde de, Haberler satın alma ihtiyacı en üst düzeye ulaşır. Bu noktada sosyal medyada çok önemli bir konuma geldi. Kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, kamu önderi dediğimiz kişiler uzun yıllardır düzenli ve sistemli bir şekilde sosyal medya hesaplarını kullandıkları için artık insanlar bu hesapları takip ediyor. HaberlerHaberlere çıkıp gündeme gelmesi gerekiyor” dedi.

Fahrettin Koca’nın twitter hesabı 7 milyon takipçiye ulaştı

Ülkemizin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın twitter hesabı pandemi döneminde büyük ilgi görüyor. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin sağlık bakanlarının Twitter takipçi sayılarında değişiklikler olsa da takipçi sayıları arasındaki farka bakıldığında 7 milyondan fazla artış olduğu görülüyor. Twitter hesabından günlük verilerini paylaşan Fahrettin Koca’nın pandemi öncesi ve pandemi süreci arasındaki… Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bu 7 milyon takipçi farkıyla dikkat çekiyor. Doç. Dr. Fahrettin Koca’nın takipçi sayısındaki bu artışla ilgili olarak Ayşad Güdekli, “Fahrettin Koca’nın buradaki twitter hesabındaki artışın en büyük nedenlerinden biri Fahrettin Koca’nın çok düzenli paylaşım yapması. Bu kadar sistematik olmasaydı böyle bir paylaşım olurdu. Ama yaptığımız araştırmalarda da görüyoruz ki her gün düzenli olarak paylaşım yapıyor ve buradan bilgi akışını sağlıyor.Hepimiz yazdığı tweetlerle süreci takip ettik. Takipçi sayısında artış var. Diğer ülkelerdeki sağlık bakanlarının twitter hesaplarında takipçi var. Biz göremiyoruz” dedi.

Güdekli, ‘Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın takipçi sayısında artış varken diğer ülkelerdeki sağlık bakanlarının twitter hesaplarında bu artışı neden göremiyoruz? Soruyu yanıtladı: “Burada farklı dinamikler var, Fahrettin Koca’nın düzenli bilgi alışverişi yerine sadece toplumsal farklılıklar var. Bu da insanımızın sağlık konusunda ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor.”

Fahrettin Koca’nın Twitter’daki tek rakibi DSÖ oldu

Toplam 7 milyon 400 bin takipçiye ulaşan Fahrettin Koca, 9 milyon 700 bin takipçi ile DSÖ ile yarıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi öncesi Twitter hesabında 4,62 milyon takipçisi olmasına rağmen Eylül 2021 itibariyle 9,7 milyon takipçiye yükseldi. Fahrettin Koca pandemi öncesi 106.363 takipçiye sahipken, Eylül 2021’de 7 milyon 400 bin takipçiye ulaştı. Bu istatistikler sorulduğunda Güdekli, “DSÖ’nün 9 milyon takipçisi var, Fahrettin Koca’nın 7 milyondan fazla takipçisi var, belki 6 ayda DSÖ’yü geçecek. Olağanüstü bir durum. “Bir sorun olduğunda insanlar sağlıklarını düşünmek zorunda kalıyor. Sosyal ve küresel olayları önemseyen her bakan tabii ki o bakanın izlenme oranını da artırır” dedi.

“Sağlık Bakanı’ndan sağlıklı bilgiler paylaşılıyor”

Doç. Dr. Ayşad Güdekli, “Pandemi öncesi ve pandemi döneminde DSÖ takipçi sayısının 5 kat arttığını görüyoruz. Fahrettin Koca’nın Twitter hesabındaki takipçi sayısının 70 kat arttığını görüyoruz. Sağlıkta böyle bir artış görmedik. Herhangi bir ülkenin bakanı. Sağlık Bakanı’nın sağlıklı bilgi alışverişi ile ilgili olduğunu ve toplumun duyarlılığının bir göstergesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Dr.  Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor
Sağlık Bakanı Dr.  Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor
Sağlık Bakanı Dr.  Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor
Sağlık Bakanı Dr.  Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor

Kaynak: İhlas / Ahmet Serdar Eser Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu