Sağlık

Sağlık Bakanlığı ve hekimler uyarıyor: Sadece 2 doz Sinovac aşısı olanlar artık ‘risk altında’

Türkiye’de artan Kovid vakaları arasında aşı yaptırmayanların ve farklı dozlarda aşı yaptıranların oranlarını Sağlık Bakanlığı verileri ve uzman doktorların ifadeleriyle değerlendirdik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşamki Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.aEvet, koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalık tarafından Hastanede yatan hastaların %90’ı tam olarak aşılanmamışses “ses saydı. Şu anda Türkçe BBC’ye konuşan uzman doktorlar var. hastanelerin yoğun bakım birimlerde Covid-19 için tedavi olunsenin daha fazla genellikle aşılanmamış veya çift dozlu kişilerden Sinovac aşı olalı 4 ay oldu 3. aşılanmamış insanlardan oluşur ile ilgili.

Bakan Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının hiç aşılanmadığını veya aşılarının eksik yapıldığını söyledi. Koca, şu anda aktif vakaların yüzde 81’inin aşıları tam olmayanlar olduğunu da ifade etti.

Tek doz aşının koruma açısından yeterli olmadığını belirten Koca, şu anda vakaların 15-45 yaş grubunda daha yoğun görüldüğünü söyledi.

Bakan Koca, iki doz Sinovac aşısından 3 ay sonra üçüncü doz aşı yapılması gerektiğini de vurguladı:

“Özellikle elimizdeki veriler bu korumanın 3. aydan sonra azaldığını ve yaşlı grupta daha da azaldığını gösteriyor. Yani 2 doz inaktif aşı yaptıran kişinin rahat hareket etmemesi, 3 yaşından sonra yeni aşısını yaptırması gerekiyor. ay.”

Koca, mRNA aşısı için, “Mutlaka iki aşı yapılması gerektiğini biliyoruz. mRNA aşısı için rapel doz ile ilgili çalışmalarımızda korumasının devam ettiğini biliyoruz. 8 ay sonra risk.”

Uzman doktorlar ne diyor?

bbc türkçeKendisiyle konuşan doktorlar, şu anda yoğun bakım ünitelerinde Covid-19 tedavisi gören hastaların aşılarının yapılmadığını veya çift doz Sinovac aşısından 4 ay sonra üçüncü doz aşı yaptırmamış kişiler olduğunu söylüyor.

Ankara Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, hastanenin yoğun bakım ünitesinde Kovid-19 tedavisi gören 47 hastanın yarısından fazlasının şu anda çift doz Sinovac ile aşılandığını ve bunun etkisinin olduğu tahmin ediliyor:

“47 hastadan 15’i aşısız, 29’u çift doz Sinovac, 3’ü tek doz BioNtech ile aşılandı. Yani yoğun bakımdaki hastaların yarısından biraz fazlası çift doz aşı ile yapılıyor. Sinovac aşısının çift dozunun korunması.

“Öte yandan 2 doz BioNtech, 3 doz Sinovac veya 2 doz Sinovac sonrası tek doz BioNtech alan yoğun bakım hastamız yok. Bu bulgu aşının ne kadar etkili olduğunu göstermesi açısından çok önemli. .

Ankara’da son haftalarda hasta sayısının arttığını iddia eden Ünal, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki yoğun bakım yataklarının yarısından fazlasının Kovid-19 hastalarına ayrıldığını söylüyor:

“Aşı kesinlikle etkili, ancak Delta varyantı geldikten sonra iki doz Sinovac etkisiz olmaya başladı. Ancak 3 doz Sinovac olan hiçbir hastayı hastaneye yatırmamamız da çok önemli.

“BioNtech’in 2 doz koruması da çok net. Türkiye’de delta varyantı diyoruz ama varyantı ne olursa olsun aşı bu şekilde son derece etkili.”

Sadece Ankara’da değil, Türkiye genelinde vaka sayısının arttığını söyleyen Ünal, yoğun bakımlarda aşılı/aşısız hasta oranının illerin genel aşılanma oranıyla da ilgili olduğunu söylüyor:

“Ankara aşılamanın görece yüksek olduğu bir şehir. Bu nedenle üçüncü dozu olmayan çift doz Sinovac aşılı yoğun bakım hastaları daha fazla. Ama aşının az olduğu illere gittiğinizde kişi sayısı düşmüyor. Yoğun bakımda aşı olan kişiler daha yaşlı olabilir.”

Aşısız 4 ay sonra çift doz Sinovac olmak nasıl ‘

Yoğun bakım uzmanı Prof. Dr. İsmail Cinel ise 11 Ağustos’ta Türkiye genelinde yaklaşık 1000 Covid-19 yoğun bakım hastası ile yapılan bir araştırmanın ön sonuçlarına göre yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların çoğunun aşılarının tam olduğunu veya aşılanmadığını söylüyor. üçüncü doz aşı hakkı olmasına rağmen aşı

Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurul onayı ile gerçekleştirilen çalışmanın nihai sonuçlarının önümüzdeki hafta yayınlanacağını belirten Cinel, vatandaşları bu konuda uyarmak için çalışmanın ön sonuçlarını kamuoyu ile paylaştıklarını açıklıyor. aşının önemi:

“Şu anda yoğun bakımda yatan 10 hastadan 5-6’sı hiç aşılanmamış, 3-4’ü Ocak-Şubat-Mart aylarında iki doz Sinovac aşısı olmuş hastalar. dozlarda Sinovac aşısı, aşı korumasını azalttı.”

“İnaktif Sinovac aşısının koruma süresi 3 ila 6 ay arasında açıklandı. Türkiye’de 4 ay sonra bu aşı koruma sağlamadı ve sadece çift doz Sinovac aşısını yaptıranlar resmi olarak 40’a yakın yoğun bakıma alındı. yüzde

Cinel, özellikle Ocak-Mart ayları arasında çift doz Sinovac aşısı olan kişilerin 3. doz aşıyı mutlaka yaptırmaları gerektiğini, ikinci dozdan 4 aydan fazla geçen kişilerin ise artık “aşısız” olduğunu belirtiyor. konum.

BioNtech aşısının 8 ila 12 aylık bir koruma süresi olduğunu hatırlatan Cinel, Biontech aşısının iki dozu olmasına rağmen yoğun bakıma düşen hasta oranının “neredeyse yok” olduğunu belirtiyor:

“MRNA aşısı Nisan ayında Türkiye’ye geldi. Aradan 8 ay geçmediği için mRNA aşılarının Türkiye’de kaç ayı koruduğunu kesin olarak söyleyemem.

“Ama şu anki durumda 2 doz mRNA aşısı yapılıp yoğun bakıma alınan 1000 hastadan belki 2-3’ü var. Yani neredeyse yok. Entübe yok. bir mRNA aşısı, yüzde 90 koruduğu için hastalığa yüzde 10 bulaşabilir, ancak hafiftir. Buna neden olur.”

“30 yaşında aşısız hastamı kaybettim”

İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, yoğun bakım ünitelerindeki hasta profili açısından da benzer bir tablo çiziyor.

Tutluoğlu, şu anda tedavi ettiği Covid-19 yoğun bakım hastalarının aşısız veya çift doz Sinovac aşılı hastalar olduğunu söylüyor.

Çift doz Sinovac aşısı olan kişilerin “önemli risk” altında olduğunu söyleyen Tutluoğlu, BioNtech’in çift doz olmasına rağmen Kovid-19’lu kişilerin genellikle ayakta tedavi edildiğini belirtiyor:

“Yoğun bakım ünitelerinde çift doz BioNtech veya iki doz Sinovac yerine tek doz BioNtech alan hastalar çok az. Sinovac aşısının çift doz uygulanmasından bu yana zamanla korumanın zayıfladığını görüyoruz.”

2 doz BioNtech aşısı olan kişilere de Delta varyantının bulaştığını kaydeden Tutluoğlu, maske ve mesafe gibi önlemlerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Aşısız hastalar arasında gençlerin ağırlıkta olduğunu iddia eden Tutluoğlu, virüs mutasyona uğradığı için gençlerin de risk altında olduğunu ve mutlaka aşı olmaları gerektiğini belirtiyor:

“Yaşlı yaş grubunun önemli bir kısmı aşılandığı için tutunmakta zorlandıkları virüs, mutasyonları ile gençleri ele geçirebilmiştir. Dolayısıyla bu mutasyonların sonucu zaten düşüncemizi tamamen değiştirmiştir. : “Gençler bu hastalığa çok kolay yakalanıyor.” 10 gün önce 30 yaşında aşısız bir hastamı kaybettim. Herhangi bir ek hastalığı yoktu.”

Türk BBC’ye konuşan doktorlar, aşıya karşı olan uzman olmayan kişilerin halk sağlığını ciddi şekilde etkilediğini düşünüyor.

Yaklaşık 1,5 yıldır birçok Covid-19 hastasına baktığını söyleyen Tutluoğlu, aşıları “pandemiden çıkış bileti” olarak değerlendiriyor:

“Hayatlarında tek bir Kovid-19 hastası görmemiş kişiler aşıların etkinliği konusunda bilim dışı iddialarda bulunurlar. Ancak referansımız bilimsel çalışmalar ve kendi deneyimlerimizdir. Aslında kendi deneyimlerimiz bilimsel araştırmalardan önce gelir. uygulama da aşıyla ilgili bilimsel çalışmaların ortaya koyduğuyla örtüşüyor.”

“Ölü sayısı artıyor”

Türkiye’de, salgının daha şiddetli olduğu son günlerde olduğu gibi, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu günde 200’den fazla kişi hayatını kaybetmektedir.

Türk BBC’ye konuşan doktorlara göre bu veriler, yoğun bakım ünitelerinde artan istihdam ve vaka sayısındaki artıştan bağımsız değil.

Prof Tutluoğlu, “Hasta sayısı arttıkça ölüm sayısı da artıyor. Şu anda özellikle aşı olmayanlarda, risk altındaki gruplarda veya doğru aşıları olmayan kişilerde ölümler çok daha fazla. 2 dozdan sonra “.

Prof Ünal ise özellikle doğu ve güneydoğu illerinde yoğun bakım ünitelerinde yer olmadığını belirterek, bu durumun ölü sayısını doğrudan etkilediğini açıklıyor:

“Temmuz ayından itibaren vaka sayıları artmaya başladı. Bu artışlara paralel olarak yoğun bakım başvuruları artmaya başladı ve ölüm sayıları art arda arttı.”

Sağlık Bakanlığı ve doktorlar uyardı: Sadece iki doz Sinovac aşısı olanlar artık risk altında
BBC

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu