Sağlık

ŞANLIURFA – Aşısını geciktiren Kovid-19 hastaları aşı çağrısı yaptı

Türkiye’de 18 yaş ve üzeri en az bir doz aşılama oranı ile kırmızı kategoride kalan tek ili olan Şanlıurfa’da Kovid-19 aşısında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hastalar yaşıyor. aşıyı ihmal etmenin üzüntüsü.

Kovid-19 aşısında 18 yaş ve üzeri en az bir dozun oranı yüzde 53,1. TürkiyeTürkiye’de kırmızı kategoride kalan tek şehirdir. ŞanlıurfaTürkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hastaların aşıyı ihmal etmesi üzücü.

Şanlıurfa’da aşılanmamış veya ihmal edilmemiş ancak “Kovid-19’a yakalanmayacak, kolay atlatılacak” düşüncesiyle veya aşı karşıtı grupların etkisiyle hastalığa yakalananlar hastanelerde yoğunlaşıyor.

İkinci aşı dozunu ertelediğini ifade eden 56 yaşındaki Salih Kaplan, pişmanlığını AA muhabirine anlattı.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Kovid-19 Hastanesi’ndeki eğitim ve araştırma servisinde tedavi altına alınan ve nefes almakta güçlük çeken Kaplan, eşine ve çocuklarına aşı yaptırdığını, ikinci dozu ihmal ettiğini belirterek, “Zono hastasıydım. Hastalığım ilerledi, hastaneye kaldırıldım. Durumum kötüleşince hemen yoğun bakıma alındım. “Birkaç gün burada kaldım. Tedavimin ardından servise götürüldüm. Sağlık çalışanlarının emeklerini karşılayamayız. “Sürekli teşekkür ederim” dedi.

Salgının şaka olmadığını ifade eden Kaplan, şöyle devam etti:

“Kimse bana bir şey olmaz demesin, herkes aşı oluyor. Bu uzun sürmüyor. Eğer aşı olmazsan sana ne olacağı belli, benim gibi olacaksın. Kaldığım süre boyunca. Yoğun bakımda iki dünya arasında dönüyordum. Aşıyı geciktirdiğim için özür dilerim. “Gördüm. Yoğun bakımdayken başını kaldıramadı. Allah’a çok şükür doktorlarımız sayesinde iyileşiyorum. Herkes aşı olmalı. Aşı yaptırmayanlar zararlı olacaktır. Bundan sonra ailenize veya çocuklarınıza bulaşacaklar. Durumunuz daha da kötüleşecek. Aşıyı geciktirdim, gerekirse ikinci dozu ve üçüncü dozu alırdım. “

“çok kötüydüm”

Böbrek nakli yapılan Kovid-19 hastası 33 yaşındaki Mevlüt Karabulut, yaklaşık bir aydır yoğun bakımda hayatta kalma mücadelesi verdiğini ve sağlık çalışanlarının büyük bir çabayla yoğun bakıma kaldırıldığını söyledi.

Daha önce böbrek nakli olduğu için hastalığının biraz daha zor olduğunu anlatan Karabulut, “Yoğun bakımda kaldığım süre boyunca beni çok kötü etkiledi. Orada düşünemezsiniz. Orada ne olacağı belli değil. “Orada ölüm ve yaşam var. Allah’a şükür hocalarım savaştı. Geldiği için Allah’a binlerce kez şükrediyorum. Aşı olmayanlar da kökten aşı olsun.” dedi.

ŞANLIURFA - Aşılamayı geciktiren Kovid-19 hastaları aşı istedi
ŞANLIURFA - Aşılamayı geciktiren Kovid-19 hastaları aşı istedi
ŞANLIURFA - Aşılamayı geciktiren Kovid-19 hastaları aşı istedi
ŞANLIURFA - Aşılamayı geciktiren Kovid-19 hastaları aşı istedi

Kaynak: Anadolu / Yasin Dikme Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu