Ekonomi

Selçuk Bayraktar 18 yıl önce başından geçen ilginç anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş

Baykar Teknoloji Lideri ve Yönetim Kurulu Türk Teknoloji Ekibi Vakfı Başkanı Selçuk BayraktarModeratörlüğünü Ahmet Hakan’ın yaptığı Tarafsız Bölge programında İHA, SİHA ve Akıncı gibi Türkiye’nin ileri teknoloji ürünlerine giden yolun başlangıcını anlatırken, ilk günlerle ilgili şaşırtıcı bir olayı anlattı.

2000’li yıllardan önce Türkiye’nin savunma sanayisinin yüzde 85’inin dış dünyaya bağlı olduğunu iddia eden Bayraktar, Kıbrıs ambargosunun ardından ilk millileştirme etkinliğinin Aselsan’ın kurulmasıyla başladığını belirterek, “Bugün dışa bağımlılık yüzde 30’un altında. 6 kilogramlık mini İHA ile dünyanın imrendiği dünyada sadece 3 ülke üretebilen 6 tonluk bir ürün elde edebiliyoruz” dedi.

“BU YÜRÜYORDU”

Selçuk Bayraktar, “Türkiye genelinde İHA üretiyoruz” anlayışı ve bu alanda aldığı eğitimlerin örtüşmesi ile Türkiye’nin bugün dünyanın imrendiği gelişmeyi gösterdiğini ifade etti. Bana bunu söyledi. “Güzel kardeşim, iyi okudun. Akıllı adamsın, iyi okullara gidiyorsun. Seni seviyoruz. Ama bu yabancılar o kadar meşgul ki yetişemiyoruz. Onlarla bağlantı kuruyorsun. Biz de pek anlamıyoruz. teknik şeyler söylüyorlar. Siz bu bağı kurun artık yorulmayın. Gittiler” dedi. hatırasını dile getirdi.

“BİR GÜN ÖZGÜR OLACAKLARINI DÜŞÜNMEDİLER”

Bayraktar, “Bu anlayışa sahipseniz, bu bir köle ve sömürge zihniyetidir. Bir gün özgür olmayı düşünmediler. Biz ‘göklerimizde özgür ve bağımsız’ diyoruz.

Selçuk Bayraktar, 18 yıl önce başına gelen ilginç bir anıyı paylaştı.  İHA projesi için siyasi tercüman olmayı teklif etti.

Haberler.com – Ekonomi haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu