Teknoloji

“Ses kısıklığında lazer tedavisi komplikasyon riskini azaltıyor”

Ses kısıklığının tedavisinde lazer tedavisinin alternatif yöntemlere göre daha kısa sürdüğünü söyleyen Kulak Burun Boğaz uzmanı Prof. Dr. Rauf Tahamiler, “Lazer tedavisi komplikasyon riskini azaltır.” Dedi.

Ses kısıklığının tedavisinde lazer tedavisinin alternatif yöntemlere göre daha kısa sürdüğünü söyleyen Kulak Burun Boğaz uzmanı Prof. Dr. Rauf Tahamiler, “Lazer tedavisi komplikasyon riskini azaltır.” Dedi.

Medicana Ataşehir Hastane kulak burun boğaz uzmanı Prof. Dr. Rauf Tahamiler, “Lazer ameliyatının birçok avantajı var. Kansız müdahale, hassas kesiler, kısa işlem süresi ve hastanede kalış süresinin kısa olmasını sağlıyor. Lazer tedavisi ile bıçak ameliyatı sonrası komplikasyon riski önlenebiliyor.” dedim.

“OPERASYON SONRASI KONUŞMAK YASAKTIR”

Profesör Doktor. Rauf Tahamiler “Lazer ses teli ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat mikroskop altında yapılır. Ameliyattan sonra hastadan 5 ila 7 gün konuşmaması istenir. Hastanede kalış süresi birkaç saat ile bir gün arasında değişebilir. Ameliyata bağlı olarak.Çıkarılan kısım patolojiye gönderilir.Bazı durumlarda ameliyat yapılır.Daha sonra hastanın ses eğitimi ve rehabilitasyonuna ihtiyacı olabilir.

SİGARA SIK SESİNİZİN SORUNU İÇKİLERDE OLUYOR”

Meslek yaşamlarında sesini yoğun olarak kullanan kişilerde kimyasallar, boya, tebeşir tozu gibi boğaz ve ses tellerini tahriş edebilecek faktörlerin olduğunu anlatan Tahamiler, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir ortamda bulunan kişilerde, sesini kötüye kullananlar ve özellikle sigara Ses sorunları kullanıcılar arasında yaygındır. Sigara kullanımı, sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve reflü hastalığı varsa ses kısıklığının sıklığı artar. Kötü yan etkiler ortaya çıktığında ses tellerinde nodül, polip ve kist gibi iyi huylu rahatsızlıklara rastlamak mümkündür ancak bunlar kalıcı ses kısıklığına neden olabilir.

Bir haftadan uzun süredir ses kısıklığında, KBB Doktoruna gitmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Rauf Tahamiler konuşmasını şöyle tamamladı:

“Özellikle ses tellerinde ve erken evre kanserlerde geliştirilen nodül, polip, kist ve yapışıklıkların tedavisinde etkili bir tedavi aracı olan lazer, ses teli felçlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.”

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu