Ekonomi

Sivas’ta 400 bin ton patates rekoltesi bekleniyor

SİVAS (İHA) – SivasTürkiye’de 400.000 ton patates hasadı bekleniyor

SİVAS – Sivas Ziraat Odası Başkan Hacı Çetindağ, patates üretiminde bu yıl 400 bin ton verim beklediklerini söyledi.

Sivas, tohumluk patates üretiminde birinci, yemeklik ve endüstriyel üretimde ise ilk 10’da yer almaktadır. Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, geçen yıl 10 bin dekar alana ekilen tohumluk patates üretiminin bu on yılda 15.000’e çıktığını ve 400.000 ton verim beklediğini söyledi.

Türkiye zirvede

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Türkiye’de tohumluk patates üretiminde Sivas’ın birinci sırada olduğunu belirterek, “Bu yıl yenilebilir patateste Türkiye’de de rekolte oldukça yüksek olacak. Yaklaşık 400 bin ton patates hasadı bekliyoruz. Yenilebilir patates ekimi yapan çiftçilerimizi Sivas’ta tebrik ediyorum.Çünkü ülkemiz genelinde kışa dayanıklı, lezzetli, kalın kabuklu Sivas patatesine büyük talep var. Aynı zamanda bu yıl yenilebilir patateste rekolte Türkiye’nin hayrına. Önemli bir miktar olacak” dedi.

75 bin dekar alana patates dikildi.

Geçen yıl 10 bin dönüm alana ekilen patates tohumu üretiminin bu yıl 15.000’e çıktığını söyleyen Çetindağ, “Geçen yıl yaklaşık 50 bin dönüm alana ekilen yenebilir patates yaklaşık 60 bin dönümlük bir alana dikildi. toplam 75.000 dekara alana dikildi.Sivas’ta 10.ayın 1’inde patates hasadı başlıyor.Bildiğiniz üzere patates ve soğan konusunda her yıl büyük spekülasyonlar yapılıyor.Pandemiye rağmen patates tohumu ve ekimi yaptık. yenebilir patates Sivas’ta gece gündüz çalışarak ülkemize değer katacak.” Sivas’ta 400.000 ton patates hasadı bekliyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun inşallah pandemiden çiftçimiz bu kadar mağdur olmuş, girdiler bu kadar pahalı olsa da patateste bu verimi elde edeceğiz. Şu anki performansımız da çok iyi” dedi.

“Sulamada daha fazla yatırım yapılması gerekiyor”

Sivas’ın Türkiye’nin önde gelen patates illerinden biri olduğunu söyleyen Çetindağ, “Her yıl ekimini artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Her iki tohum eken çiftçilerimizi tebrik ediyorum. ve yenilebilir patatesler. Kışa dayanıklı oldukları için. Güçlü aromalı ve kalın kabuklu Sivas patatesine ülkemizin her yerinden büyük talep var. Sivas’ımızın ekonomisine katkı sağlamasını temenni ediyor ve bir kez daha vurguluyorum: Tüm zorluklara rağmen, İnşallah her yıl üretmeye devam edeceğiz ama burada inşallah yöneticilerimiz kuraklık nedeniyle sulamaya daha fazla yatırım yaparak çiftçilerimizin önünü açacaktır” dedi.

Sivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyor

Sivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyor

Sivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyor

Sivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyor

Sivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyor

Sivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyorSivas'ta 400 bin ton patates hasadı bekleniyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu