Ekonomi

Son 10 yılın en bol istavrit avı yaşanıyor

– Son 10 yılın en bol uskumru balıkçılığı Uskumru balıkçılığı ile balıkçılar moral bulurken, hamsinin gelişi sezon için umutlarını artırdı Balıkçılar henüz görülmeyen güzelliklerden adeta vazgeçtiler.

– Son 10 yılın en bol uskumru avı

Uskumru balıkçılığıyla moral bulan balıkçılar, hamsilerin gelmesiyle sezona umutlarını kattı.

Balıkçılar henüz görülmeyen güzelliklerden ümidini kesmişler.

TRABZON – Kara DenizTürkiye’de son 10 yılın en bol uskumru avı bu sezon yaşansa da hamsilerin ağlara erken gelmesi umutları artırdı. Henüz görülmeyen palamutun umutları neredeyse tükenmiş olsa da Trabzon tezgahlarında uskumru kilosu 10-15 TL’ye, hamsi ise 20 TL’ye satılıyor.

1 denizlerde avlanma yasağı Eylül Kalkıştan sonra Karadeniz’e yelken açan gemilerin bol uskumru ile limana döndüğü bu günlerde, hamsinin erkenden ortaya çıkması sezon için umutları artırdı. Balıkçılar, şimdiye kadar görülmeyen palamut için neredeyse umudunu keserken, balık fiyatlarının çok uygun olduğunu söylediler.

Balıkçı tüccarlarından Adem Kaygusuz, son 10 yılın en bol uskumru dönemini yaşadığını belirterek, “Son 10 yılın en bol uskumru dönemini yaşıyoruz. Fiyatı 10-15 TL arasında değişiyor. güzelmiş bu sezon görmemiş gibi.Ucuz uskumru vatandaşları da mutlu ediyor.Fiyatlar sezon açılmadan çok uygundu 35-50 tl idi şimdi 20-25 tl kefal 20 TL. Umuyorum ki bu sezon hamsi bol olur. Vatandaş sık sık güzellik ister” dedi.

Balıkçılardan Münir Yılmaz, “Sezona uskumru ile başlayıp uskumru ile devam ettik. Nadiren güzel görünüyor, ince olduğu için istediğimiz boyda olmuyor. Önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Balık fiyatları uygun, uskumru ağırlığı 10-15 TL. Mezgit kalitesine göre 20 TL-50 TL. Değişiyor” dedi.

Balıkçılardan Mehmet Can Örseloğlu da şu sıralar uskumru talep edildiğini belirterek, “Popüler uskumru palamudu beklediğimiz gibi değildi ama şimdi pek görünmüyordu. Havalar biraz daha soğursa, Umarım palamutta beklediğimizi buluruz. Balıkçılar olarak müşteriler gibi palamutun da bol olmasını istiyoruz. Fiyatları makul, uskumru ağırlığı 10-15 TL arasında değişiyor. Sağlığa çok faydalı olan balığı fiyatları uygun olduğu için vatandaşlarımızın tüketmesini bekliyoruz. “

Son 10 yılın en bol uskumru avı
Son 10 yılın en bol uskumru avı
Son 10 yılın en bol uskumru avı
Son 10 yılın en bol uskumru avı

Kaynak: İhlas / Bekir Koca Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu