Gündem

Son dakika… ABD’nin Afganistan operasyonları için Rusya’dan üs talep ettiği öne sürüldü

Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, geçen hafta Rusya ABD Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov ile yaptığı görüşmede Afganistanİddiaya göre, Türkiye’deki operasyonlarda sınıra yakın Rus üslerini kullanma talebini ilettiği iddia ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Afganistan’dan çekildikten sonra, o ülkedeki terörle mücadele operasyonları için başta Pakistan olmak üzere Afganistan’ın birçok komşu ülkesinde üs çağrısında bulundu, ancak bölgedeki üslerini kullanacak bir ülke henüz bulamadı.

ABD’li ortak genelkurmay başkanları, General Milley’nin Rus mevkidaşı Gerasimov ile Helsinki’de bir araya geldiğini ve Afganistan’dan çekilme süreci başta olmak üzere birçok konuyu görüştüğünü duyurdu.

Açıklamada yer almayan toplantının detayları, Milley ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde ifade vermesinden hemen önce Wall Street Journal’a sızdırıldı.

İsmini vermek istemeyen bazı ABD’li yetkililer gazeteye yaptıkları açıklamada, General Milley’nin Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Helsinki’deki General Gerasimov’a temel dilekçeyi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iletmesi talebini ilettiğini söyledi.

Yetkililer Gerasimov’un konuyla ilgili herhangi bir söz vermediğini kaydederken Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile 16 Haziran’da yaptığı görüşmede, Amerikan askerlerini Rus üslerinde ağırlayabilecekleri fikrini ve Milley’nin teklifini gündeme getirdiğini söyledi. bu toplantıya dayanıyordu.

ABD genelkurmay başkanları ve savunma bakanlığı konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Yasaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya ile askeri işbirliği yapması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu