Sağlık

Son Dakika | ‘Aşılarını tam yaptıranlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 azalıyor’

Üniversitenin Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ANKARA, son dakika haberine göre, “Aşıları tam olanlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 düşüyor” Dr.

“Aşısı tam olanlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 azalıyor”

ANKARA Üniversite Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, koronavirüs Aşıların sevindirilmemesi gerektiğini belirterek, “Çünkü dünyada şu anda piyasada bulunan aşıların hiçbiri virüsü önlemek için tasarlanmamıştır. Aşılar ölümü önlemek ve ciddi enfeksiyonları önlemek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, Aşıları tam olan kişilerin yüzde 93’ü hastaneye gidiyor ve “Ölümler neredeyse yüzde 100 oranında önleniyor” dedi.

Profesör Doktor. Sağlık Bakanı İsmail Balık Fahrettin Koca DHA tarafından açıklanan aşı haritasının son halini ve Covid-19 yoğun bakım ünitelerindeki son durumu değerlendirdi. Profesör Doktor. Balık, “Sayın bakanımız haritayı açıkladı ve aşı haritamızda illere göre kırmızı alan kalmadı. Yani tek doz aşılama oranlarımız istediğimiz noktalara yaklaştı diyebiliriz. Ama unutmayalım ki bu da olmalı. memnun değiliz çünkü tek doz aşı deltaya karşı neredeyse etkisiz. aşı haritamızda çift doz mavi görmemiz gerekiyor. mümkün. Bazı vatandaşlarımız buna bakınca kendini rahat hissedebiliyor.Ayrıca tam doz aşı olanlar bile onları memnun etmesin.Mesafe ve hijyen.93’e düşüyor.Ölüm nerede?Peki, %100 önleniyor. Elimizde bu kadar güçlü bir silah olmasına rağmen bir an önce kendimizi çift doz aşılamamız gerekiyor” dedi.

“Öğretmenlerimizin %100’ünün aşı olmasını istiyoruz”

Profesör Doktor. Balık, daha sonra aşısız öğretmenleri aşı olmaya çağırarak, “Öğretmenlerimiz lütfen bir an önce aşı olun. Öğretmenlerimizin yüzde 100’üne aşı yaptırmak istiyoruz. Çünkü örnek olmaları gerekiyor. Aşı olmayanların aşısız oranı daha az. doktorlar arasında yüzde 1’den fazla.Aşı olmayan meslektaşlarımızı az da olsa kaybetmemiz maalesef bizim için çok üzücü.Bu nedenle vatandaşlarımızın buradan ders alması gerekiyor.Acil durum ekranlarında yansımalarını görüyoruz. her gün ekranlara yansıyan ve oradan yoğun bakım ünitelerinde yatan koronavirüs hastalarının yas hikayelerine. Oksijen maskesi bu kederi o kadar yansıtıyor ki bana inanıyorlar, onları öyle görünce çok üzülüyoruz” dedi.

Son dakika |

Kaynak: Demirören / Kaan Ulu Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu