Gündem

Son Dakika | Bakan Çavuşoğlu Nerede olursa olsun, darbelere karşıyız -TAMAMI FTP’DE

Son habere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gine’deki askeri darbeyle ilgili şunları söyledi: “Nerede olurlarsa olsunlar, darbelerin kime karşı yapıldığına karşıyız. Mesajımız, bu ülkeye dış müdahalenin olmadığıdır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, GineTürkiye’deki askeri darbeyle ilgili olarak, “Biz darbelere nerede olursa olsun, kime karşı, kim yaparsa yapsın karşıyız. Mesajımız bu ülkeye dış müdahalenin olmadığıdır. Hepimiz bir araya gelelim.” Afrika‘Her alanda’ gelişmesine katkı sağlayacağız” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Bakanlıkta Vincent Biruta ile görüştü. Görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu ve Biruta ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede ikili ilişkileri ele aldıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bu ülkemize ilk resmi ziyareti. Kendisiyle son kez İtalya’da görüştük. Ruanda, ilişkilerimize önem verdiğimiz bir Afrika ülkesi. Ruanda, geçmiş hatıralarının ardından Afrika’nın refah anıtı haline geldi 2013 “2014 yılında karşılıklı büyükelçiliklerimizin açılmasıyla ilişkilerimizi hızlandırdık. İkili görüşmelerimizde ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele aldık. Cumhurbaşkanımızın ülkemize yapacağı ziyareti planlayacağız, eğer başkanlarımız uygun görürse bir iş forumu düzenlemeyi düşünüyoruz” dedi.

“Gine’deki darbeyi kınıyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, ikili ticaret hacminin istedikleri düzeyde olmadığını belirterek, “Firmalarımızı hep birlikte tanıtmamız gerekiyor. Ticaret Bakanımızla da görüştü. Sağlık, güvenlik alanlarında işbirliği fırsatlarımızı görüştük. darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadelede bir kez daha Ruanda’yı ziyaret ettik.Okullarınızı kapattığınız için teşekkür ederiz.Maarif Vakfımız okul açacak; Türkiye Bu darbeyi kınıyoruz. Libya dahil Afrika’daki gelişmeleri değerlendirdik ve görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye gibi biz de Afrika’nın barış ve huzurunu çok önemsiyoruz, çok katkı sağladık ve bu çabayı sürdüreceğiz” dedi.

“KİRLİ ELLERİNİZİ ŞİMDİ AFRİKA’YA ÇEKİN”

Bakan Çavuşoğlu, Gine’deki askeri darbeyle ilgili olarak, “Darbe nerede olursa olsun, yapana karşıyız. Biz çok darbe görmüş bir milletiz. Gine’deki darbe girişimini de kınıyoruz. Gine dosttur, darbe yapanlara karşıyız. Bir ülke “Bize kardeş. Kısacası bu belayı yeneceklerine inanıyoruz. Sahada gelişmesine katkıda bulunacağız. Afrika’da barış varsa, Avrupa barış içinde, hepimiz barış içindeyiz. Böyle oyunlar olsun. oynanmaz Gineli kardeşlerimize mesajdır, dışarıdan size destek olmaya çalışanlar sizi kullanmak isteyenlerdir.O halde birliğinizi koruyun.Türkiye Gine’nin desteğiyle yanında olacağız.Gineli yatırımları,bizim Şirketler oraya yatırım yaptı, devlet olarak destek veriyoruz ve Gine halkına bahse girmeye devam edeceğiz.”

Son dakika |  Bakan Çavuşoğlu Nerede olursa olsun darbelere karşıyız.  HEPSİ FTP'DE
Son dakika |  Bakan Çavuşoğlu Nerede olursa olsun darbelere karşıyız.  HEPSİ FTP'DE
Son dakika |  Bakan Çavuşoğlu Nerede olursa olsun darbelere karşıyız.  HEPSİ FTP'DE
Son dakika |  Bakan Çavuşoğlu Nerede olursa olsun darbelere karşıyız.  HEPSİ FTP'DE

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu