Ekonomi

Son Dakika | ‘Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi’ yarın hizmete giriyor

Tarım ve bitki bazlı gıda üreten fabrikalara analiz hizmeti verecek olan Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bitki Bazlı Gıda Araştırma Merkezi’nin yarın hizmete açılacağını duyurdu.

Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli TAGEM’in açılışını yapacak olan merkez, Merkez Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü başkanlığında faaliyet gösterecek.

Toplam 4650 metrekare kapalı alana sahip ve ileri teknoloji ile donatılmış 14 laboratuvardan oluşan Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi, ülke gıda sektörünün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak.

Merkezde açılacak, TürkiyeTürkiye’de faaliyet gösteren ve un, makarna, bulgur ve bisküvi ile yem, irmik ve pirinç için diğer ürünler üreten toplam 1737 fabrikaya analiz hizmeti verilecek. Ayrıca ıslah sürecinde bakanlığa bağlı enstitüler ve özel tohum firmalarına kalite analiz hizmeti verilecektir.

Merkezde, Türkiye’nin bitkisel zenginliklerinden elde edilen geleneksel ürünlerin ve yöresel lezzetlerin korunması ve yeni gıdalar üretilmesi için inovasyon çalışmaları yürütülecek ve dünyaya tanıtılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu