Gündem

Son Dakika | Fransa’da Lafarge davasının sivil tarafları, Yargıtay’ın şirketin DEAŞ finansmanı konusundaki kararını değerlendirdi

Son dakika haberine göre, Fransa’da Yargıtay, DEAŞ’ı finanse ettiğini göz önünde bulundurarak Fransız çimento devi Lafarge’ın insanlığa karşı suçlara iştirakten yargılanmasının önünü açtıktan sonra davadaki müdahil taraflar, Avrupa Anayasa Merkezi ve İnsan Hakları (AİHM) ve Sherpa, kararı “tarihi” ilan etti.

Fransa YargıtayFransız çimento devi Lafarge. DEAŞDavanın sivil kısımları Avrupa’ya sunuldu anayasa ve İnsan Hakları Merkezi (AİHM) ve Sherpa kararı “tarihi” olarak nitelendirdi.

Lafarge aleyhindeki davada müdahil olan AİHM ve yolsuzlukla mücadele örgütü Sherpa, Yargıtay’ın Lafarge aleyhine verdiği kararın ardından bir webinar düzenledi.

Web seminerinde konuşan AİHM üyesi Canelle Lavite, Paris Temyiz Mahkemesi’nin iptalini, Fransız çimentosu Lafarge aleyhindeki “insanlığa karşı suçlarda suç ortaklığı suçlamasını” bozan “tarihi bir karar” olarak nitelendirdi.

Sırf Lafarge’ın Fransa’daki merkezi, bölge ofisi Suriye’deki terör örgütü DEAŞ’ın parasını ödedi diye. HaberlerDar olmadığını ancak bu yönde talimat verdiğini de vurgulayan Lavite, “Bu, yurt dışında faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin yan kuruluşları aracılığıyla sorumluluğu konusunda tarihi bir karardır.” dedi. dedim.

Lavite, bu davanın, çok uluslu şirketlerin dünya çapında yan kuruluşlarının nasıl faaliyet gösterdiğinden habersiz olduklarını iddia eden sistematik argümanını geçersiz kıldığını iddia etti.

Bu davada Fransız devleti ve Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün önemli rol ve sorumluluğu olduğunu kaydeden Lavite, bugün ulaştığı belgelerin devam etmesi halinde soruşturmaya dahil edileceğini belirtti.

Canelle Lavite, Lafarge’ın ekonomik çıkarları ile Fransız devletinin jeopolitik çıkarları arasında yakın bir ilişki varken, çimento devinin Fransız devletinin çıkarları için kullanıldığını söyleyemeyeceğini belirterek, “Bu, Lafarge’ı, Bu belgeleri soruşturmaya gönderin ve Fransız devleti ile Lafarge arasındaki dinamikler ve her birinin sorumluluğu ortaya çıkacaktır.”

Sherpa Başkanı Franceline Lepany, Yüksek Mahkeme kararından memnun olduğunu söyledi.

Ancak Yüksek Mahkeme’nin Sherpa’nın Lafarge aleyhindeki “insanlığa karşı suç suçlaması” davasında yer alamayacağı kararının talihsiz olduğunu ifade eden Lepany, Yargıtay’ın bu davada dernek ve kuruluşların oynadığı rolü değerlendiremeyeceğini söyledi.

Lepany, bu durumda mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Web seminerine katılan AA gazetecisinin sorusuna Lepany, davayı AİHM’e götürmek için çok erken olduğunu ve AİHM’e başvurabilmek için Fransa’daki tüm yasal yolların tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan TRT World muhabirinin AA’nın yayınladığı belgeleri görme talebine ise “mümkün değil” yanıtı verildi.

Lafarge, DEAŞ’ı finanse ettiği için “insanlığa karşı suç şirketi” ile suçlanabilir

Fransa’da Yargıtay, Fransız çimento devi Lafarge’ın DEAŞ’lı teröristleri finanse ettiği gerekçesiyle “insanlığa karşı suçlarda işbirliği” suçlamasıyla yargılanmasının önünü açan bir karara vardı.

Paris Temyiz Mahkemesi’nin Lafarge aleyhine açılan “insanlığa karşı suça iştirak suçlaması”nı bozma kararını bozan Yargıtay, alt mahkemeden Lafarge’ın farklı yargıçlarla yaptığı iptal başvurusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Lafarge aleyhindeki suçlamalar 2017’de başladı.

Haziran 2017’de şirkete karşı başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında Lafarge başkanı Bruno Lafont’un da bulunduğu çok sayıda üst düzey yönetici “terörü finanse etmekle” suçlandı.

Haziran 2018’de şirkete yöneltilen “insanlığa karşı suçlara iştirak” suçlaması, Kasım 2019’da düşürüldü.

Davaya karışan sivil taraflar, hükümet dışı yolsuzlukla mücadele örgütü Sherpa ve Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi, suçlamayı düşürmek için iddianameyi Yargıtay’a sundu.

Lafarge ve DEAŞ arasında Fransız devlet anlaşması Haberlerdar olduğu ortaya çıktı

Temmuz ayında ortaya çıkan Fransız istihbarat servisinin Ağustos 2014 tarihli gizli notunda, Lafarge’ın Suriye’deki faaliyetlerine devam etmek için DAEŞ ile anlaştığı ve ilerleyen aylarda fabrikayı ele geçiren DAEŞ’in Lafarge’a ticari faaliyetlerine devam etmesi ve kontrolleri altındaki bölgelerden geçerler.

Bu notta devlet, şirket ile terör örgütü arasındaki anlaşmanın dışında tutulmuştur. HaberlerDar çıktı.

AA, Lafarge’ın DEAŞ’ı Fransız istihbaratı bilgisi ile finanse ettiğini kanıtlayan belgeler buldu

Anadolu Ajansı’nın (AA) edindiği Fransız kurumlarına ait belgelerden elde edilen bilgiler, dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın DEAŞ ile ilişkisi hakkında Fransız ulusal, yabancı ve askeri istihbarat teşkilatlarını sürekli olarak bilgilendirdiğini ve ilişkinin Türkiye’de gerçekleştiğini ortaya koydu. Fransız devletinin bilgisi.

AA bugün yayınlandı. HaberlerFransız istihbaratı ve devlet kurumları, Lafarge’ı terörü finanse ederek insanlık suçları işlediği konusunda uyarmadı ve bunu gizli eylemlerde itiraf etti.

DEAŞ, Lafarge’dan aldığı çimentoyu sığınak ve tünel yapımında kullandı.

Kaynak: Anadolu / Alaattin Doğru Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu