Teknoloji

Son dakika haber: Çocukları tehdit ediyor; oyun parkı ve havuzlara dikkat

Son gelen haberlere göre çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Gulnara Haydarova, oyun alanları ve yüzme havuzları konusunda uyarıda bulunarak, genellikle 5 yaş altı çocukları etkileyen oldukça bulaşıcı el-ayak-ağız hastalığına (EAAH) dikkat çekti.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Gülnara Haydarova, oyun alanları ve yüzme havuzları konusunda uyarıda bulunarak, genellikle 5 yaş altı çocukları etkileyen oldukça bulaşıcı el-ayak-ağız hastalığına (EAAH) dikkat çekti.

Hastalığın temas, solunum yolu ve su yutma gibi birçok yolla bulaşabileceğini kaydeden Medipol Üniversitesi, Pendik Hastane Pediatri Uzmanı Dr. Gulnara Haydarova, “Hastalık genellikle yaz ve sonbahar aylarda görülür. Hastalık tükürük, tükürük, serum, derideki kabarcıklardaki sıvı veya enfekte kişilerin dışkısı ile temas yoluyla bulaşır. Hastalığın ilk haftası bulaşma oranının en yüksek olduğu dönemdir. Bazen semptomlar geçse bile bulaşma süresi günler veya haftalarca uzayabilir.

“ARKADAKİ KÜÇÜK KIRMIZI NOKTALAR GİBİ BAŞLAYIN”

Hastalığın kuluçka süresinin genellikle 3 ile 7 gün arasında olduğunu vurgulayan Dr. Dr. Haydarova, “Sonra ateşle başlıyorsunuz (24-48 saat sürer ve genellikle ilk belirtidir), iştahsızlık, boğaz ağrısı, halsizlik. Ateş başladıktan 1-2 gün sonra ağızda Herpangina denilen ağrılı yaralar oluşabilir. .Genellikle ağzın arkasında küçük kırmızı noktalar olarak başlar. “Bazen bir iki gün boyunca avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kırmızı nokta ve kabarcık şeklinde döküntüler oluşabilir. Döküntü de görülebilir. Diz, dirsek, kalça veya özellikle küçük çocuklarda genital bölgede” dedi.

“BİLGİLENDİRİLMİŞ EL VE ​​TIRNAK NOKTASI KAYBI”

tecrübe. Dr. Haydarova, şöyle devam etti:

“Çoğu çocuğun semptomları hafiftir veya hiç yoktur. Ancak bazı durumlarda ensefalit (beyin iltihabı) veya felç, viral veya aseptik menenjit gibi daha şiddetli olabilir. Bulaşma riski yüksektir. Enfekte bir kişiyle yakın temas , hava yoluyla, enfekte bir kişinin dışkısıyla temastan sonra, örneğin çocuk bezini değiştirmek, kontamine nesnelere ve temastan sonra yüzeylere dokunmak, elleri yıkamadan gözlere, ağza veya buruna dokunmak, örneğin çocukların oyun alanlarındaki nesnelere dokunması gibi bulaşma mümkündür, Onlarla temasa geçin ve yüzme havuzlarına kıyasla durgun suları yutun. “Daha çok çocuklarda görülen el ve tırnak kayıplarının hastalıktan birkaç hafta sonra bildirildiği bildirildi. İncelenen vakalarda tırnak kaybının geçici olduğu ve tedavi edilmeden tırnakların geri döndüğü görüldü. “

“ASPİRİN KULLANMAYIN”

Bir uzmana danışmadan uyuşturucu kullanımının oldukça riskli olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Haydarova, “Tedavide doğrudan etkili bir antiviral ajan yoktur. Ateş düşürücü analjezikler kullanılabilir. El-ayak-ağız hastalığında kesin olarak aspirin kullanılmamalıdır. Lokal uygulamalar, oral aerosoller, vitaminler ve eser element (çinko) desteği olabilir. ağızdaki yaraların bakımı için. Cilt lezyonlarının bakımında fizyolojik çözüm. “Bu ilaca bakmak genellikle yeterlidir. Ek bir bakteriyel enfeksiyon olmadıkça antibiyotik verilmemelidir” dedi.

EL HİJYENİ ÇOK ÖNEMLİ

El hijyeninin önemine vurgu yapan Dr. Dr. Haydarova, “El, ayak ve ağızda hastalığa neden olan virüslere karşı hala bir aşı yok. Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak önemli. El yıkamak en önemli koruyucu uygulamadır. Oyuncakları ve çocukların bulunduğu ortamları temizleyin. “Önemli. Virüsün çok dayanıklı olmadığı düşünüldüğünde, sabunla bile etkisiz. Hasta çocukların özellikle ateşlerinin çıktığı dönemlerde izolasyonu, hastalığın bulaşıcı riskini ciddi şekilde etkiliyor” dedi.

Son dakika haberi: çocuklara yönelik tehdit;  Oyun alanlarına ve yüzme havuzlarına dikkat edin

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu