Gündem

Son dakika haber! Eski polis Chauvin, 2017’deki Floyd benzeri başka bir olay için mahkemeye çıktı

ABD’nin Minnesota eyalette siyah George FloydÖldüren eski polis memuru Derek Chauvin.

Cezasını çektiği cezaevinden duruşmaya video konferansla katılan Chauvin, 2017 yılında 14 yaşındaki siyahi bir adamın dizine kelepçeli olarak boynuna basıp kafasına el feneri ile vurmakla suçlanmıştı.

Chauvin mahkemede, federal savcıların söz konusu çocuğun “medeni haklarını ihlal ettiği” iddialarını reddettiğini söyledi.

Hakim davayı erteledi.

George Floyd olayı

Minnesota’nın Minneapolis kentinde polis memuru Derek Chauvin, 25 Mayıs 2020’de siyahi bir adam olan 46 yaşındaki George Floyd’u dolandırıcılık şüphesiyle tutuklarken 9 dakika 29 saniye dizini boynuna bastırarak ülkenin gündemini belirledi.

Dakikalarca ‘Nefes alamıyorum’ diye yalvaran Floyd’un olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldığı ve daha sonra yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Olayın görüntüleri, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti hakkında tartışmalara yol açtı ve birçok şehirde aylarca süren şiddetli protestolara neden oldu.

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra tutuklanarak 2. ve 3. derece cinayet ve 2. derece adam öldürme suçlarından 22.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu