Teknoloji

Son dakika haberi | 4 yıl sonra konuşan Selim Avrupa’daki çocuklara umut oldu

4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa’nın çocuklarına umut verdi

KOKTEYL – AlmanyaTürkiye’de 3 yaşındayken doktorların ‘konuşamam’ dediği 7 yaşındaki Yavuz Selim’e ailesi, aradıkları umudu verdi. Türkiyeiçinde bulunan. Çocuklarının aldıkları eğitim hakkında konuşmaya başladığını gören aile, 3 yılda 10 kez Türkiye’ye geldi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşayan Havva ve Servet Ekiz çiftinin 7 yaşındaki oğulları Yavuz Selim’e 3 yaşında konuşma gecikmesi ve gelişimsel bozukluk teşhisi kondu. Yavuz Selim’in konuşması için hastaneden hastaneye giden çift, yaşadıkları ülkede uzun uğraşlara rağmen çocukları için hiçbir umut bulamadı. Almanya’da bir süredir işaret dili eğitimi gören Yavuz Selim’in konuşmamasını kabullenemeyen Anne Ekiz, yenilerini aramaya başladı. Umudunu kaybetmeyen aile, sosyal medyadan yaptığı araştırmada anne Ekiz, KocaeliAtlantis Özel Eğitim ve Öğretim Merkezi Türkiye’nin Başiskele ilçesinde bulunmaktadır. Rehabilitasyon Merkezi ile bir araya geldi. Merkezde çocukların benzer sorunlarda çok ilerlediğini gören Havva Ekiz, 3 yıl önce oğlu Selim ile Türkiye’nin yolunu tuttu. Eğitimine merkezde başlayan Selim, ilk kez 4 yaşında bir haftalık eğitimle ‘Baba’ dedi. Oğullarında gördükleri gelişmeden çok mutlu olan Ekiz ailesi, her fırsatta Türkiye’ye doğru yola çıkıyor. 3 yılda 10 kez Türkiye’ye gelen ve rehabilitasyon merkezinde eğitim alan Yavuz Selim’in davranış sorunları büyük ölçüde azaldı ve konuşmaya başladı. Çocuklarının gelişiminden çok memnun olan aileler, çocukları aynı durumda olan ailelerin umudunu kaybetmemesi gerektiğini söylediler.

“‘Baba’ kelimesi, buraya sürekli geldiğimizin bir işaretiydi”

Eğitim almak için her fırsatta Türkiye’ye geldiklerini ve oğlunun büyük gelişme gösterdiğini ifade eden Anne Havva Ekiz, “Oğlum Selim’e 3 yaşında küresel gelişim bozukluğu teşhisi kondu Selim’in çocukluk süreci geçti. çok zor bir dönemdi.Çok ağladı,çok bağırdı,davranış sorunları vardı.Sinirsel süreçlerimiz vardı.Oğlum 4 yaşındayken çaresizce sosyal medyada araştırdım ve burayı buldum.10 için geldik 10’luk süreçten önce Bu 10 günlük süreçten sonra duyduğumuz en güzel kelime “baba” idi. , 2 hafta, kış mevsimi, yaz dönemi elimizdeki tüm imkanlar.Anne olarak duygularımı asla ifade edemiyorum.Çünkü çok mutluyum.Buradan döndüğümüzde aldığım tepkiler bana enerji veriyor. oğlumla gurur duyuyorum” dedi.

“Tarif edilemez bir duygu”

Oğlundan 4 yıl sonra ‘baba’ kelimesini duyunca çok mutlu olduğunu ifade eden Baba Servet Ekiz, “Oğlumun şu an kullandığı kelimeler, buraya gelmeden önceki süreçten çok farklı. Sorguya dönüştü. “Açıkçası. , bu kadar beklemiyordum.Ben de mesafeliydim.İlk başta tüm ailelerin yaşadığı gibi bir endişe vardı.Ama baba kelimesi çıktıktan sonra bunun parasal değeri olmayan bir aşk olduğunu gördüm.Hiçbir zaman karşılığını vermedi. . iyi niyet çocuğu “Baba kelimesi ne güzel kullanılıyor. Bu tarif edilemez bir duygu. Bu şekilde mutluyuz. Böyle çok mutluyum” dedi.

“Daha önce hiç ‘kardeş’ demedim’

Ağabeyinin Türkiye’ye gelmeden önce başının büyük dertte olduğunu ve eğitimden sonra iyi vakit geçirmeye başladıklarını belirterek, “Beni ısırdı, dövdü, boğdu, sinirlendi. Buraya geldikten sonra da durum aynı değil. eskisi gibi mutluyuz Türkiye’ye döndüğünde kardeşimi çok özledi Geldiklerinde “Nasılsın kardeşim” dedi.

“Bizim gibi ailelere cesaret edip buraya gelmelerini tavsiye ediyorum”

Meryem Gül Ekiz, aynı durumdaki ailelerin umudunu kaybetmeden Türkiye’ye gelmeleri gerektiğini belirterek, “Yaz tatillerini burada geçirmeyi tercih ediyoruz çünkü burası Selim için çok iyi bir yer. Selim ilk geldiğinde ‘baba’ bile diyemedi. Bana hala “kardeş” diyemiyor. Bana “Mary” diyor. Gelmenizi tavsiye ederim. Burada yaşayacağınız deneyimler unutulmaz olacak. Bundan eminim.”

Flaş Haber  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'nın çocuklarına umut verdi

Flaş Haber  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'nın çocuklarına umut verdi

Flaş Haber  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'nın çocuklarına umut verdiFlaş Haber  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'nın çocuklarına umut verdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu