Gündem

Son dakika haberi | İklim kaynaklı felaketlerde 17 binden fazla kişi öldü

YENİ Uluslararası Kızılhaç e Kızılay IFRC, yeni tip koronavirüs salgınının (Kovid-19) başlamasından bu yana iklim değişikliğinin neden olduğu afetlerin 139,2 milyon insanı etkilediğini ve 17.000’den fazla insanı öldürdüğünü açıkladı.

IFRC, iklim değişikliği ve Kovid-19’un etkilerine ilişkin yeni raporunda, salgının toplumları iklim krizine karşı daha savunmasız hale getirdiğine dikkat çekti.

Raporda, 681 milyondan fazla kişinin aşırı sıcaklıklara maruz kaldığı, Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana iklim değişikliğinin neden olduğu afetlerin 139,2 milyon kişiyi etkilediği ve 17 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.242 kişi.

IFRC Başkanı Francesco Rocca, BM genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Dünya, iklim değişikliği ve Kovid-19’un toplumların sınırlarını zorladığı eşi görülmemiş bir insani krizle karşı karşıya” dedi. deyimini kullandı.

Rocca, Kasım ayında İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesinde dünya liderlerini sera gazı emisyonlarını azaltmak için derhal harekete geçmeye çağırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu