Ekonomi

Son dakika haberi… İspanyol hükümeti, 1,7 milyar avroluk Barselona havaalanını yenileme projesini askıya aldı

Son haberlere göre İspanya’daki sol koalisyon hükümeti, ülkenin başlıca turistik şehirlerinden Barselona’daki El Prat Havalimanı’nın yenilenmesi projesini askıya aldı.

İspanya’da kaldı koalisyon Hükümet, ülkenin başlıca turistik şehirlerinden biri BarselonaPrat Havalimanı’nın yenileme projesini askıya aldı.

Ulaştırma, Hareket ve Kentsel Gündem Bakanı Raquel Sánchez, 1 milyar 700 milyon avroluk bir yatırım öngören Barselona El Prat Havalimanı’nı yenileme projesinin askıya alındığını duyurdu.

Sanchez, bu kararın nedeni olarak Katalonya özerk hükümetinden yeterli desteğin olmamasını gösterdi.

Merkezi hükümet ve Katalonya özerk hükümeti 2 Ağustos’ta El Prat havaalanını genişletme projesinin uygulanması konusunda bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Öte yandan Sanchez, yatırım projesinin askıya alınmasının, merkezi hükümet ile Katalonya’nın özerk hükümeti arasında önümüzdeki hafta başlaması beklenen “diyalog masası” üzerindeki görüşmeleri etkilememesi gerektiğini savundu.

Mevcut durumda İspanya’nın en önemli sorunu olan Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimlere siyasi çözüm üretmek için diyalog masası oluşturulmasına karar verildi.

Katalan hükümeti görüşmelerin sonunda bağımsızlık referandumu talep ederken, merkezi hükümet buna karşı çıkıyor.

Kaynak: Anadolu / Şenhan Bolelli Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu