Teknoloji

Son dakika haberi | Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüz “küresel aşı eşitsizliği”ne dikkati çekti

Son haberler: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Koronavirüs Bilimsel tavsiye Üye Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs aşısının (Kovid-19) aşıya ulaşmakta güçlük çeken ülkelere de gönderilmesi gerektiğini belirterek, “Salgının küresel olması ve herkesi etkilemesi nedeniyle bu üretici ülke için de önemli. “dedim.

Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’un bölgesel değil küresel bir sorun olduğunu söyledi.

Salgının sınır tanımadığını vurgulayan Gündüz, “Salgının bir ülkede tamamen ortadan kalkması ve başka ülkelerde devam etmesi o ülkeyi korumaz çünkü salgının sınırları yoktur. İnsan hareketliliği her zaman vardır. İnsanlar bir ülkeden gidebilirler. bir ülkeden diğerine. ve bu hastalığı diğer tarafa kolayca taşır”. dedi.

Gündüz şöyle devam etti:

“Aşıya erişimin zor olduğu ülkeler özellikle dikkate alınmalı. Aşı üreten ülkelerin toplam üretimin en azından bir kısmını bu ülkelere göndermeleri gerekiyor. Salgın küresel olduğu ve etkilediği için bu üretici ülke için de önemli. eşitlik olsun.Belki de Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü gibi BM örgütleri bu konuda bir karar vermeli ve aşıya erişimi olmayan ülkeleri göz önünde bulundurarak karar vermeli. Bu küresel bir olay ve salgın sınır tanımıyor” dedi.

“Salgınla bölgesel değil küresel mücadele etmeliyiz”

Gündüz, hastalığın yayılmaya devam etmesiyle birlikte diğer ülkelerde de yeni varyantların ortaya çıktığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Daha önce de deneyimlediğimiz gibi, farklı ülkelerden farklı varyantlar ortaya çıktı. Bu tüm dünyaya yayıldı. Aşı üreten ülkeler de yeni varyant riski taşıyor. Bu, gelişmiş veya aşı üreten ülkeler için olumlu bir şey. Bununla ” salgın bölgesel değil yerel. Ama küresel olarak birlikte mücadele etmeliyiz. Aşılarda eşitlik çok önemli çünkü bu üretici ülkeleri olumsuz etkileyecek.”

Gün, aşısızlar arasında döngüsel salgın gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Hastanelerde yatanların çok önemli bir kısmının aşı olmadığını ve durumu kötüleşen herkesin aşı olmadığını görüyoruz. Aşısı olmayanların bu konuyu dikkate alarak karar vermelerini istiyorum. bu salgın, çünkü bu hastalık var ve devam ediyor. Hayat devam ediyor. Ama basit önlemlere uyarak bu salgınla savaşmaya devam edelim. Umarım 2022’ye daha iyi bir şekilde gireriz. Toplumumuzun önemli bir bölümünün dokunulmazlığı, 2022’ye rahat girebileceğimiz anlamına gelebilir.”

Flaş Haber Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gün dikkat çekti
Flaş Haber Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gün dikkat çekti
Flaş Haber Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gün dikkat çekti
Flaş Haber Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gün dikkat çekti

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eren Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu