Ekonomi

Son dakika haberi: Küresel borçlar salgında 296 trilyon dolara ulaşarak rekor tazelerken, Türkiye pozitif ayrıştı

Toplam borç seviyesi bu yılın ikinci çeyreğinde 296 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı. Türkiye Bu dönemde pozitif sapma.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Küresel Borç “Monitor” raporunu yayınladı.

Rapora göre, küresel borç miktarı bu yılın ikinci çeyreğinde 4,8 trilyon dolar artarak 296 trilyon dolara yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde küresel borç miktarı 270,9 trilyon dolar olarak kaydedildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde bir miktar gerileyen küresel borç, yılın ikinci çeyreğinde rekor kırdı. Küresel borç, Kovid-19 salgını öncesine göre 36 trilyon dolar arttı.

Dünya borcu ile GSYİH arasındaki ilişki, salgının başlamasından bu yana ilk kez azaldı

Dünya borcunun ülkelerin toplam GSYİH’sına oranı bu dönemde, salgının başlangıcından bu yana ilk kez yüzde 353’e düştü. Küresel borcun toplam GSYİH’ya oranı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 362 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu yılın ilk çeyreğinde gelişmiş ekonomilerin toplam borcu 205 trilyon dolara yaklaşırken, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin toplam borcu 92 trilyon doları aştı.

Yılın ikinci çeyreğinde gelişmiş ekonomilerde toplam borcun GSYİH’ya oranı yüzde 418 olarak kaydedilirken, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 250’den yüzde 246’ya gerilemiştir.

Sektör bazında bakıldığında yılın ikinci çeyreğinde hanehalkı borcu 55,3 trilyon dolar, finansal olmayan şirket borcu 86,2 trilyon dolar, kamu borcu 85,7 trilyon dolar ve finans şirketlerinin borçları ise 68,8 trilyon dolar olarak tahmin edildi. . .

Türkiye’nin borçları azaldı

Euro bölgesinde borç birikimi daha da yükselirken, bölgenin en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa’nın Kovid-19 Krizi sırasında normalden fazla borçlanmasıyla bölgedeki toplam borç ikinci çeyrekte 1,3 trilyon artarak 56 trilyon dolara yükseldi.

Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Çin’in borç seviyesi hızla yükselirken, toplam sektör borcu yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 2,3 trilyon dolar artarak 55 trilyon doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çin’in borç birikimi diğer ülkelere göre çok daha hızlı olmuştur.

Türkiye’de borç-GSYİH oranları dikkate alındığında, yılın ikinci çeyreğinde hanehalkı borcu geçen yılın aynı çeyreğine göre 0,7 puan azalarak yüzde 16,6’ya gerilerken, finansal olmayan kuruluşların borçları kamu ve özel borçlarını azalttı. 1,8 puan azalarak yüzde 39,8’e geriledi. Türkiye’de bankalar gibi finans şirketlerinin borçları bu dönemde yüzde 27,8’de değişmeden kaldı.

Birçok düşük gelirli ülkenin hala uluslararası borç piyasalarına erişmekte güçlük çektiğine dikkat çekilirken, daha fazla mali şeffaflığın sermaye çekmeye ve borç sürdürülebilirliğini desteklemeye yardımcı olacağı da belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu