Gündem

Son dakika haberi | Sudan hükümeti, Güney Sudan petrolünün geçişi için doğudaki protestocularla anlaştı

Sudanlı yetkililer, ülkenin doğusunda 10 gündür hükümete karşı protesto gösterileri yapan, havaalanlarını, petrol tesislerini, limanları ve ana yolları kapatan Bica aşiretinin üyeleriyle bir araya geldi. Güney Sudan petrolün geçişine izin vermeyi kabul etti.

Egemenlik Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Şemseddin el-Kebbaşi başkanlığındaki meclis heyetinin bölgenin yerel yetkilileri ve Bica Aşiret Meclisi üyeleriyle bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada, toplantıda Güney Sudan’dan petrol sevkiyatına izin verilmesine karar verildiği belirtilirken, Kebbashi’nin aşiretlerin güvenliğinin garanti altına alınacağı ve nihai bir anlaşmaya varılana kadar saldırıya uğramayacakları konusunda güvence verdiği belirtildi.

Sudan ve komşu Güney Sudan’ın Mart 2022’ye kadar sürecek bir petrol ihracat anlaşması var.

Doğu Sudan’da onuncu gününe giren hükümet karşıtı protestolarda aktivistler, başkent Hartum’a petrol ulaştırılan tek boru hattının bulunduğu istasyonu dün sabah kapattılar.

Sudan Enerji e Benzin Bakan Cadiyn Ali Ubeyd Hasan, boru hattının Bica Kabile Meclisi üyeleri tarafından kapatılmasının ardından petrol ürünleri stoklarının 10 gün boyunca yeterli kaldığını söyledi.

Bica Aşiret Yüksek Konseyi lideri Muhammed Osek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızıldeniz’deki Lahey istasyonunda Hartum’a petrol taşıyan tek doğalgaz boru hattını, harekat yazılarına tepkilerin şiddetini artırmak için kapattıklarını söyledi. Doğu bölgesi, bölgenin marjinalleşmesi ve yeterli kalkınma yatırımlarının olmaması ile ilgili Juba Barış Anlaşması.

Doğu’da tansiyonun dozu artıyor

Konsey destekçileri, 23 Eylül’de Port Sudan Uluslararası Havalimanı’nı ve bir gün sonra Kesele Eyalet Havalimanı’nı kapattı.

3 Ekim 2020’de Güney Sudan’ın başkenti Juba’da, Sudan hükümeti ile ülkenin batısında ve güneyinde Devrimci Cephe bünyesindeki 9 isyancı silahlı örgüt arasındaki çatışmaları sona erdirmek için nihai bir barış anlaşması imzalandı.

Anlaşmanın bölgeyi marjinalleştireceğinden endişe eden Bica kabilesi, Küba Anlaşması’nın iptal edilmesini, Doğu meselelerini ele almak için ulusal bir kongrenin yapılmasını ve bölgenin kalkınma projelerine daha fazla katılımını talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu