Ekonomi

Son dakika haberi! Türkiye’ye yönelik uluslararası yatırımlar yeniden ivme kazanacak

Üst Düzey Yöneticiler Derneği ( Devlet Başkanı Platform) CEO’su Haldun Pak, önümüzdeki dönemde Çin dahil birçok ülkeden. TürkiyeYatırım için adımlar atılacağını ifade etti.

Pak yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da faaliyet gösteren şirketlerde görev yapan üst düzey yöneticileri (CEO’lar) bir araya getiren CEO platformunun faaliyetlerini ve ülke ekonomisine ilişkin beklentilerini değerlendirdi.

Söz konusu bölgelerdeki büyük şirketlerin CEO’ları ile sürekli iletişim halinde olduklarını ve nihayet bu ayın başlarında İstanbul’da buluştuklarını iddia eden Pak, Kovid-19’un küresel ekonomiye, küresel ticaretin geleceğine ve küresel ticaretin geleceğine etkilerini ele aldıklarını söyledi. Türkiye ekonomisi. toplantı.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini de paylaşan Pak, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte reel olarak yüzde 21,7 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi olduğunu vurguladı.

Pak, aşılamanın henüz yoğun olmadığı bir dönemde bu büyüme hızının oldukça değerli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Aşının dünyaya yayılmasıyla birlikte pazarlarda bir açılma bekleniyor.Türkiye’yi burada avantajlı kılan en önemli etkenlerden biri de “alternatif üretim merkezlerinden birine dönüşmesi”. Doğru, büyüme hızımız yılsonuna kadar yüzde 10’a ulaşabilir.Bir artı olarak da söylenebilir.İhracatımız ön plana çıkıyor.Döviz kurlarındaki artış nedeniyle üretim maliyetlerinin yurtdışına göre düşüşü açıldı yukarı. bizim için ihracat kapısı daha da fazla”.

“Türkiye’de uluslararası yatırımlar yeniden artacak”

Haldun Pak, salgın nedeniyle Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelere yapılan yatırımların azaldığını belirterek, Türkiye’nin büyüme hızı, arz ve üretim gibi alanlardaki potansiyeli sayesinde yabancı yatırımın yeniden ivme kazanacağını vurguladı.

Yatırımların artacağı konusunda neredeyse tüm üst düzey yöneticilerin kendisiyle hemfikir olduğunu kaydeden Pak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Alternatif üretim merkezleri arasında yer aldığımız Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkelerine yakınlığımız, üretim ve tedarikteki gücümüz, kaliteli ve karlı iş gücümüz, ülkemizi ilk adımlar yapacaktır. Dünya için çok stratejik bir noktada bulunan Türkiye’nin jeopolitik konumu Türkiye son 10 yılda büyük bir ivme kazandı. Özellikle teknolojik altyapı açısından çok yol kat ettik. Teknoparkların ulaşmış olması büyük önem taşıyor.”

“Türkiye yeni bir kalkınma hareketi başlatabilir”

CEO platformunun yönetim kurulu başkanı Pak, Türkiye’nin yeni bir kalkınma hareketi başlatabileceğini belirterek, “Ülkemiz, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek reformist bir yaklaşımla öz kaynaklarını iyi kullanırsa büyük bir kalkınma yaşayabilir. tarımda ithalatı engelliyor, ihracata ve yatırımlara önem vererek yerli üretimi artırıyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Amerika ve Avustralya kıtaları dışında tüm dünya ekonomisine cevap verebilecek konumda olduğunu gözlemleyen Pak, “Bu da doğal bir potansiyel getiriyor. Salgının yol açtığı lojistik sorunlar göz önüne alındığında Türkiye üç saatte ülkeye geliyor. uçuşta ve karada en fazla 3 gün. Rakam büyük bir potansiyele işaret ediyor. Aslında konuşmamı destekleyen önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. lojistik. üs. Bu fırsatlardan iyi yararlanmamız gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu