Gündem

Son dakika haberleri: Nijerya’da 100 silahlı çete üyesi yakalandı

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’nın Zamfara eyaletinde silahlı çetelere yönelik operasyonlarda 100 kişi yakalandı.

Batı Afrika ülkelerinin NijeryaTürkiye’nin Zamfara ilinde silahlı çetelere yönelik operasyonlarda 100 kişi tutuklandı.

Zamfara Özel Güvenlik Gücü sekreteri Abdulrasheed Haruna yaptığı açıklamada, güvenlik endişeleri nedeniyle eyaletteki tüm iletişim hatlarının kesilmesinin ardından silahlı çetelere yönelik operasyonların başladığını söyledi.

Operasyonlarda 100 çete üyesinin mahsur kaldığını fark eden Haruna, çetelere ait benzin, motosiklet, silah ve önemli miktarda mühimmat ele geçirildiği bilgisini paylaştı.

Zamfara eyaletinde, silahlı kişilerin 3 Eylül’de 73 lise öğrencisini kaçırmasının ardından eyaletteki tüm iletişim hatları kesildi.

mera mücadelesi

Cumhurbaşkanı Mohammad Buhari daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle eyaleti “uçuşa yasak bölge” ilan etmiş ve bölgedeki madencilik faaliyetlerini yasaklamıştı.

Zamfara eyaleti, 5 yıldır büyükbaş hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile tarımla uğraşan bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulani, çiftçilerin onları çalmaya çalıştığını ve onlara saldırdığını iddia ediyor.

Bölgedeki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. 2019’da iki grup, aralarındaki çatışmayı sona erdirmek için bir barış anlaşması imzaladı ve 2.000’den fazla çete üyesi silahlarını bıraktı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adam Abu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu