Gündem

Son dakika haberleri | Yemen hükümeti: Husiler, 2014’ten bu yana Marib’e 300’ü aşkın füze saldırısı düzenledi

Yemen Devlet, İran 2014’te savaşın başlamasından bu yana Husiler tarafından destekleniyor. MaribTürkiye’ye 300’den fazla füze saldırısı düzenlediğini açıkladı.

25 Marib valisi Sultan el-Arade’nin evine. Eylülİstanbul’da balistik füze saldırısının ardından Valilik yazılı açıklama yaptı.

Arade’nin El-Vadi semtindeki evine ve valinin evine ve yakındaki hastanelere, camilere ve evlere maddi hasara neden olan saldırıyı kınayan açıklamada, 2014’ten bu yana yalnızca Marib’de 300’den fazla füze saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, uluslararası toplumun, Husilerin terör eylemlerine ve sivillerin ve iç göçmenlerin bulunduğu kamplara tekrarlanan saldırılarına karşı sessiz kalmasına tepki gösterildi.

Söz konusu saldırıların savaş suçu olduğu belirtilen açıklamada, uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler’e (BM) ve Yemen’deki ABD özel temsilcilerine Vali Marib’in evine ve sivillere yönelik diğer saldırıları kınamaları çağrısında bulunuldu.

Yemen’deki İran destekli hutiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sanaa’yı ve bazı bölgeleri kontrol ediyor. Suudi liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Yemen hükümetini Husilere karşı destekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu