Ekonomi

Son Dakika | Küresel piyasalar, tedarik sıkıntılarıyla karışık seyrediyor

Küresel piyasalar haftaya artan arz sorunları ve Çin’in ekonomik düzenlemelerine ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyirle başlarken, başta ABD ve Avrupa olmak üzere merkez bankası başkanlarının açıklamaları hafta boyunca piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.

Küresel enerji arzı sıkıntısının ekonomik toparlanmayı engelleyeceğinden korkuluyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, hafta sonu boyunca, bazı süpermarketlerdeki boş raflardan ve kamyon ve kamyon şoförü kıtlığı nedeniyle benzin istasyonlarında uzun kuyruklardan kaçınmak için 5.000 akaryakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsünün Aralık ayının sonuna kadar geçici vize alacağını duyurdu. .

Çin hükümeti bazı illeri enerji kullanımı konusunda uyarmış olsa da ekonomideki düzenleyici çabalar belirsizlikleri artırmaya devam ediyor.

Çinli emlak devi Evergrande hakkındaki dava belirsizliğini koruyor. Şirketin elektrikli araç üretim bölümünün tahvil ihracını onaylamadaki başarısızlığının likidite sorunlarını daha da kötüleştirebileceğine dair endişeler var.

New York Menkul Kıymetler Borsası Cuma günü karışık bir seyir izlerken, S&P 500 endeksi yüzde 0.15, Dow Jones endeksi yüzde 0.10 yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0.03 düştü. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni haftaya yoğun bir alım seyri ile başladı.

Almanya’da hafta sonu yapılan seçimlerde en çok oyu Maliye Bakanı Olaf Scholz liderliğindeki Sosyal Demokrat parti alırken, koalisyon kurmalarının haftalar alabileceği iddia ediliyor.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın bugün yaptığı açıklamaların piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Avrupa borsaları Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izlerken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,38, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,72, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,95 ve MIB 30 endeksi İtalya’da gerçekleşti. : 0.43 amortismana tabi tutulmuştur. Vadeli işlem endeksi sözleşmeleri yeni haftanın başında karışık bir seyir izliyor.

Euro/dolar paritesi bir önceki kapanışa paralel olarak 1.1723’te işlem görüyor.

Asya’da Çin Halk Bankası (PBoC) likidite enjeksiyonlarına devam etse de tedarik zinciri sorunları piyasalarda karışık hareketlere yol açtı.

Bugün açıklanan verilere göre Japonya’da lider endeks 104,2’den 104,1’e geriledi.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8, Japonya’da Nikei 225 endeksi yüzde 0,05 değer kaybederken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,40 ve Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,19 oldu.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda Cuma günkü satışların ardından BİST 100 endeksi günü bir önceki kapanışın yüzde 1.20 altında 1.384,68 puandan kapattı. Geçen haftayı yüzde 1.32 artışla 8.8836’dan kapatan dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılışında 8.8840’tan işlem görüyor.

Analistler, ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasına ek olarak hafta boyunca ABD ve Dallas Fed imalat aktivite endeksi verilerinin takip edileceğini ve merkez bankası başkanlarının konuşmalarının takip edileceğini söylediler.

BİST 100 endeksinde 1.370 ve 1.340 seviyelerinin teknik açıdan önemli destekler olduğunu gözlemleyen analistler, yükselişlere 1.420 puanın direnç gösterdiğini söyledi.

Bugün piyasalara ilişkin aşağıdaki veriler şu şekildedir:

15.30 ABD’de Ağustos ayı dayanıklı mal siparişleri

17.00 ABD, Eylül Dallas Fed İmalat Aktivite Endeksi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu