Gündem

Sözcü Bilgiç, Deraa’daki sivillere yönelik iddiaları yalanladı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye’nin Deraa kentini terk etmeye zorlanan sivillerin Türkiye’ye kabul edileceği iddiasına ilişkin şunları söyledi: …

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye‘Biz Dera şehirlerini terk etmek zorunda kalan siviller Türkiye“Bu kapsamda rejim ve muhalif gruplar arasında arabuluculuk girişimleri sırasında şehri terk etmek zorunda kalan çok sayıda sivilin Türkiye’ye kabul edileceğine ve bu konuda ülkemizle anlaşmaya varıldığına dair iddialara tanık olduk. asılsız.

Bakanlık sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye’nin Deraa kentinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak ortaya atılan iddialara yazılı yanıt verdi. Sözcü Bilgiç, Türkiye’nin Deraa’daki olayları yakından ve endişeyle takip ettiğini, rejimin sivillere yönelik saldırıları ve Deraa/Beled ve çevresini göçe zorlayan ablukanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Yerinden edilen sivillerle ilgili iddialara değinen Bilgiç, şu ifadeleri kullandı:

“Bu kapsamda rejim ve muhalif gruplar arasında arabuluculuk girişimleri sırasında şehri terk etmek zorunda kalan çok sayıda sivilin Türkiye’ye kabul edileceğine ve bu konuda ülkemizle anlaşmaya varıldığına dair iddialara tanık olduk. 6 Eylül’de yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasını not alıyoruz. Bu anlaşmanın bu sefer kalıcı olmasını ve Deraa halkına yönelik insanlık dışı muameleye son vermesini temenni ediyoruz.”

Haberler: ANKARA,

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu