Gündem

Sudanlı Türkiye Mezunları, YTB Burslarını kazanan öğrencilere tecrübelerini aktardı

Sudan Türkiye Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye’den burs alan mezunları için oryantasyon programı düzenledi.

hartum Yunus Emre Enstitüsü’nde (YEE) düzenlenen programa YEE Direktörü Faruk Esen, Sudan Türkiye Mezunlar Derneği Başkanı Eymen Cabir Fikri, dernek üyeleri, Türkiye’den burs kazanan öğrenciler ve aileleri katıldı.

Türkiye Mezunlar Derneği Genel Sekreteri Dr. Yasir Davud ve mezunlarının burslar, eğitim, yaşam koşulları ve kültür gibi konularda yaptığı müdahalelerin ardından program soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Programın ardından AA’ya açıklamalarda bulunan Sudan Türkiye Mezunlar Derneği Başkanı Eymen Cabir Fikri, “Yunus Emre Enstitüsü ve Sudan Türkiye Mezunlar Derneği işbirliğiyle düzenlediğimiz tanıtım programı ile deneyimlerimizi katılımcılarla paylaştık. Türkiye’de eğitim görecek öğrenciler ile sorularını yanıtladı. Çocukların aileleri memnun kaldı.” dedim.

Fikri, “Bu yıl Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında 138 Sudanlı öğrenci eğitim görecek. YTB bursu kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Orada iyi bir eğitim alacaklarına inancımız tam.” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde orman endüstrisi alanında yüksek lisansını Türkiye burslarıyla tamamlayan ve Isparta Üniversitesi Orman Bölümü’nden Süleyman Demirel’de doktora yapmaya hak kazanan Sulafa Huli, “Türkiye burslarıyla Türkiye’yi seçtim. Kültür bize çok yakın. Müslüman bir ülke. Birbirlerine benziyorlar. Türkiye’yi seviyorum, çok mutluyum. Türkiye’de öğrendiklerimi buraya aktarmaya çalışıyorum.” deyimini kullandı.

Pamukkale Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi almaya hak kazanan El-Ubeyd Halid, Türkiye’yi öncelikle Türk kültürüne olan ilgisinden dolayı tercih ettiğini söyledi.

Halid, “Diriliş Ertuğrul dizisinin hayranıyım. İkincisi tutku. Üniversite bitirme projem insansız hava araçlarıyla ilgiliydi. Türkiye bu konuda çok ileri. O yüzden Türkiye’yi seçtim. Projemi burada geliştirmek istiyorum. Türkiye..” dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyacak olan Vehad Ehab, üniversitelerin uluslararası geçerliliği, iyi hastaneler ve sağlık altyapısı nedeniyle Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Sudanlı Türkiye Mezunları, YTB Bursu Kazanan Öğrencilerle Deneyimlerini Paylaştı

Sudanlı Türkiye Mezunları, YTB Bursu Kazanan Öğrencilerle Deneyimlerini Paylaştı

Sudanlı Türkiye Mezunları, YTB Bursu Kazanan Öğrencilerle Deneyimlerini PaylaştıSudanlı Türkiye Mezunları, YTB Bursu Kazanan Öğrencilerle Deneyimlerini Paylaştı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu