Ekonomi

TAP ile Azerbaycan’dan Avrupa’ya taşınan gaz 5 milyar metreküpe ulaştı

Doğal Trans Adriyatik Gaz Boru Hattı (TAP) ile AzerbaycanTürkiye’den Avrupa’ya taşınan doğalgaz miktarı 5 milyar metreküpe yükseldi.

TAP’tan yapılan açıklamaya göre, güney gaz koridorunun Avrupa bölümünü oluşturan TAP, yıllık 10 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip.

Azerbaycan gazını tarihte ilk kez doğrudan boru hattı bağlantısıyla Avrupa pazarına getiren ve geçen yıl sonunda faaliyete geçen TAP’ın taşıdığı gaz miktarı 5 milyar metreküpe ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAP CEO’su Luca Schieppati, TAP’ın güvenilir bir sisteme sahip olduğunu belirterek, “Bu önemli eşiğe ulaştığımız için mutluyuz. Enerji TAP, kaynak güvenliğine ve çeşitliliğe katkıda bulunmanın yanı sıra, özellikle Güneydoğu Avrupa’da enerji dönüşümünü de desteklemektedir. TAP, uzun vadeli vizyonumuzun bir parçası olarak, hidrojen gibi karbon-nötr kaynaklara öncülük ederek emisyonların azaltılmasına ve Avrupa Birliği’nin hedeflerine katkıda bulunacaktır.”

Yıllık 20 milyar metreküpe kadar doğal gaz iletim kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlanan boru hattı, Yunanistan Sınırda Trans Anadolu Gaz Boru Hattı’na (TANAP) katılıyor. 878 kilometre uzunluğundaki hat, Yunanistan, Karadağ ve Adriyatik Denizi’nden geçerek İtalya’ya ulaşıyor.

BP, SOCAR ve Snam yüzde 20 TAP’a sahipken, Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16 ve Axpo yüzde 5’e sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu