Gündem

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, İtalya’da ‘Sürdürülebilir Tarım’ forumunda konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliçevresel sürdürülebilirlikte doğal kaynakların yönetiminden biyolojik çeşitliliğin korunmasına kadar birçok kilit alan olduğunu belirtti.

G20 Dönem Başkanı Bakan Pakdemirli İtalyaTürkiye’nin Cumartesi ve yarın Floransa’da düzenleyeceği G20 ülkeleri tarım bakanları toplantısı öncesinde tarihi Pergola Tiyatrosu’nda düzenlenen “Sürdürülebilir Tarım” konulu açık forum toplantısına katılan “Çevresel Sürdürülebilirlik” oturumunda konuştu.

Çevresel sürdürülebilirliğin uzun vadeli bir süreç olduğunu ve ekonomik, sosyal ve çevresel konularda dengeyi gerektirdiğini belirten Pakdemirli, doğal kaynak yönetiminin çevresel sürdürülebilirlik için kilit bir unsur olduğunu belirtti.

Pakdemirli, bugün iklim değişikliği, çevre felaketleri ve biyoçeşitlilik kaybından kaynaklanan kirlilik gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

“Yaşama hakkının sadece insanlar için değil, tüm canlılar için geçerli bir hak olduğunu asla unutmamalıyız.” Di Pakdemirli, TürkiyeBu bilinçle Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini 45 milli park ve 250 tabiat parkı ile koruduğunu söyledi.

Bakan Pakdemirli, biyolojik çeşitliliğin yanı sıra toprak, su ve orman gibi çevresel sürdürülebilirliğin önemli unsurlarını korumak için somut önlemler aldıklarını ve akıllı tarım uygulamalarıyla planlı üretimi teşvik ettiklerini açıkladı.

Türkiye’nin çevresel sürdürülebilirlik konusunda elinden gelenin en iyisini yaptığını belirten Pakdemirli, Türkiye’nin deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

İklim değişikliğinin dünya ve insan yaşamı üzerinde büyük bir etkisi olduğuna işaret eden Pakdemirli, bunun için acil önlem alınması gerektiğini vurguladı. Pakdemirli şöyle devam etti:

“Bu vesileyle, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı’nı düzenleyeceğimizi belirtmek isterim. Biyoçeşitliliğin korunmasında öncü rol oynamaya devam edeceğiz. Sizleri de Türkiye’ye davet etmekten memnuniyet duyuyorum. 11 Kasım Ulusal Ormancılık Günü için ‘Gelecek İçin Nefes Al’ kampanyası 2020 yılında 28 ülkenin katılımıyla kampanya sınırlarımızı aştı ve pandeminin tüm zorluklarına rağmen 20 milyona yakın fidan dikildi. son iki yılda.”

Tarım Bakanı Montes Pakdemirli İtalya'da Sürdürülebilir Tarım Forumu'nda konuştu

Tarım Bakanı Montes Pakdemirli İtalya'da Sürdürülebilir Tarım Forumu'nda konuştu

Tarım Bakanı Montes Pakdemirli İtalya'da Sürdürülebilir Tarım Forumu'nda konuştuTarım Bakanı Montes Pakdemirli İtalya'da

AA – Son dakika haberi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu