Teknoloji

Tatvan’da aşı çalışmaları devam ediyor

Tatvan’da aşı çalışmaları devam ediyor Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan aşı ekipleri, kentin birçok noktasında kurdukları stantlarda taç virüsü aşıları için çalışmalarını sürdürüyor.

Tatvan’da aşı çalışmaları devam ediyor

BİTLİS – Tatvan’ın Bitlis ilçesindeki aşı ekipleri, kentin birçok noktasında kurdukları stantlarda taç virüsü aşıları için çalışmalarını sürdürüyor.

Amacı Tatvan’ın köylerinden sonra il merkezinin çeşitli bölgelerine kurulan aşı dükkanlarında aşı oranını artırmaktır. Tatvan İlçe Sağlık Müdürlüğü aşı doktoru Dr. İrem Yorulmaz, “Köylerden sonra şu anda il merkezlerinin çeşitli bölgelerine aşı dükkanları kurarak aşılamayı artırmaya çalışıyoruz. Bunda yüzde 55’i geçtik. ikinci doz aşılarda hafif bir azalmadır.Özellikle yan etkilerden dolayı olduğunu düşünüyorum.İnsanlar biraz korkuyor ama düşündüklerinde ateş ve yorgunluk gibi benzer yan etkiler oluyor.Eklem ağrısı kas gibi yan etkiler, ateş, halsizlik, kol ağrıları taç virüsü aşısında birkaç gün sürebilir.Bu yan etkiler genellikle 24 saat, en fazla 72 saat içinde olur.Fakat vücudumuz bağışıklık kazanır.Korona virüsünden korunuruz.hastaneye yatış ve yatış yoğun bakım ünitesinde de aynı şekilde azalmaktadır.Yoğun bakım ünitesine baktığımızda bu kişilerin bir aşı ile aşılandığını görüyoruz. ha tek doz veya değil. Bu yüzden onları aşılamak çok önemlidir. Ulaşmak çok kolaydır. Aşıyı kurduğumuz mağazalardan alabilirler. Bu yüzden herkesi korkmadan aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

Yorulmaz, köylerde aşı oranlarının da arttığını belirterek, “Bazı spekülasyonlar nedeniyle insanlar aşı olmak istemedi. Ancak biz defalarca köylere gittik ve insanları aynı şekilde ikna ettik. Aşıya ulaşamayanlar özellikle yatalak hastalar evlerine gidip aşılarını yapıyoruz” dedi. Onlara her şekilde ulaşıyoruz ve aşılarını yapıyoruz” dedi.

Tatvan'da aşı çalışmaları devam ediyor
Tatvan'da aşı çalışmaları devam ediyor
Tatvan'da aşı çalışmaları devam ediyor
Tatvan'da aşı çalışmaları devam ediyor

Kaynak: İhlas / Mücahit Tarlan Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu