Ekonomi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz”

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Enflasyonun son çeyrekte düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz” Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Kısa vadede enflasyon görünümünün geçici unsurları kaybedecek” dedi. etkisi ve enflasyonu son çeyrekte düşüş eğilimine girecek…

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Enflasyonun son çeyrekte düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz”

ANKARA – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şapa KavcioğluSon çeyrekte geçici faktörlerin kısa vadeli enflasyon görünümü üzerindeki etkisini kaybedeceğini ve enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Ankara’da düzenlenen ‘Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nda ekonomi toplantıya katıldı.

“Türkiye önemli reel faiz oranlarına sahip birkaç ülkeden biri”

Türkiye’nin salgını kontrol altına almada başarılı ekonomiler arasında yer aldığını belirten Kavcıoğlu, “Şu anda bazı temel makroekonomik değişkenleri göz önünde bulundurarak ülkelerin ekonomi ve halk sağlığı politikalarını daha iyi değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Gelişmekte olan ekonomileri görüyoruz. Türkiye ekonomisinde enflasyon, rezervler ve risk priminde iyileşme olduğunu ifade etti. Öte yandan Türkiye, uygulanan parasal sıkılaştırma sonucunda 2021’in başından bu yana önemli reel faiz oranları veren az sayıdaki ülkeden biri. takım arkadaşlarından daha erken ve daha güçlü” dedi.

Türkiye’deki duruma baktığımızda kamu ve hanehalkı borcu açısından görece iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

Enflasyon ve rezerv birikimi konusunda çalışmaların ilerlediğini belirten Başkan Kavcıoğlu, “Ayrıca son dönemde borç istatistiklerinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalarımızın da etkisiyle kısa vadeli dış borç 144,9 milyar dolardan 25,7 milyar dolara geriledi. Mayıs 2021 itibariyle 119,2 milyar dolara. Bu durum dış borç göstergelerimize de olumlu yansıyacak” dedi.

Türkiye’nin borçluluk açısından gelişmiş ülkelerden olumlu yönde farklılaştığını belirten Başkan Kavcıoğlu, “Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelere göre durumuna baktığımızda kamu ve aile borçluluğu açısından görece iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Görüyoruz. Bu oranın daha iyi anlaşılması için yapılan çalışmalar önemlidir.Reel sektör borçluluğunun sadece olumsuz bir durum olmadığını da belirtmeliyim.Ayrıca reel sektör borç geri ödeme oranı oldukça yüksektir.Türkiye gibi ülkelerde Genç nüfusu ile yüksek büyüme potansiyeline sahip ancak yeterli birikime sahip olmayan, üretimin ihracatı ve yatırımları finanse edecek borçlanması normal bir durumdur” dedi.

“Enflasyonun son çeyrekte düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz”

Başkan Kavcıoğlu, Ağustos ayı enflasyon rakamlarının yüzde 19,25 olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu dönemde, enflasyonun temel göstergelerinden biri olan ve işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içecekler ve tütünün TÜFE’den çıkarılmasıyla elde edilen B endeksinin yıllık enflasyonu 0,05 puan azalarak 18,46 oldu. B endeksinde yer alan işlenmiş gıda ürünlerini hariç tutan endeks c’nin enflasyonu ise Ağustos ayında 0,46 puan ile yüzde 16,76’ya gerilerken, yıllık enflasyon grubunda önemli ölçüde yükselmesine rağmen, “Enflasyon görünümündeki geçici faktörlerin etkisini kaybedeceğini düşünüyoruz. kısa vadede etkisini gösterecek ve enflasyon son çeyrekte düşüş eğilimine girecek.”

Bazı ürünlerde fiyat artışlarının son dönemin tarihi ortalamalarının oldukça üzerine çıktığını kaydeden Başkan Kavcıoğlu, “Enflasyona en fazla katkı sağlayan ürünlere baktığımızda, Ağustos ayındaki yıllık fiyat artışlarının ortalama artışın 3,4 katını geçtiğini görüyoruz. Bunun nedenlerinden biri daha önce de söylediğim gibi. Salgın nedeniyle emtia fiyatlarındaki artışlar ve arz kısıtlamaları gibi gelişmeler olsa da bu faktörler tek başına bazı ürünlerdeki fiyat artışlarını açıklamaya yetmeyebilir. .

Merkez Bankası rezervleri hakkında bilgi veren Başkan Kavcıoğlu, “Baktığımız zaman rezervlerdeki iyileşmeler tahminlerimizle uyumlu. Rezervlerimiz 85-90 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarak 115 dolara ulaştı. -120 milyon.”

Toplantıya Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Jürgen Schulz da katıldı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu:
TCMB Başkanı Kavcıoğlu:
TCMB Başkanı Kavcıoğlu:
TCMB Başkanı Kavcıoğlu:

Kaynak: İhlas / Hidayet Türkyılmaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu