Ekonomi

Tek tek bütün dükkanları kapatıyorlar! Taliban, silah sektörüne baltayı vurdu

Anadolu Ajansı ekibi uzun süredir burada. Taliban’ınEyaletin silah pazarını bir kez daha kalabalık, denetiminde gördü. Kandahar Şehir merkezine 75 kilometre uzaklıktaki Tulekan ilçesi Pencvayi semtinde bulunan silah pazarına, yıkık köprüler üzerinden ve derin çukurlarla tozlu yollardan geçilerek ulaşılabiliyor.

Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından ülke genelinde silah ticaretini kısıtladığı için market mağazalarının çoğunun kapatıldığı görüldü. Daha önce pazarda yaklaşık 20 mağaza olmasına rağmen, şimdi sadece 5 silah mağazası faaliyet gösteriyor. Silah ve mühimmat ruhsat veya tescile ihtiyaç duymadan piyasada satılabilir.

Piyasadaki silah tüccarları, ülkede güvenliğin büyük ölçüde sağlandığını, halkın silah ve mühimmatına olan talebin azaldığını iddia etti. Amerika Birleşik Devletleri’nde Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri döneminde üretilen silah ve mühimmat sayısı da önemli ölçüde azaldı.

Silah ticareti, Taliban'ın Kandahar kalesinde sona eriyor

Mağaza sahipleri, Taliban’ın kendilerini silah ve mühimmatlarını satmamaları ve bir daha satmamaları konusunda uyardığını söyledi. Yakın zamana kadar piyasada tabanca, kamuflaj malzemeleri ve mühimmat satılırdı. Günümüzde ürün sayısının azaldığı pazarda çeşitli askeri aksesuarlar ve Taliban bayrakları da satışa sunuluyor.

Taliban’ın silah satışlarını kısıtlama kararı nedeniyle, silah piyasası tüccarları ürünlerini bir an önce satmaya çalışıyor. Bazı tüccarlar silah ve mühimmat tamiri yaparak faaliyetlerine devam etmek istiyor. Bu arada çoğu silah tüccarı röportaj ve fotoğraf vermekten kaçındı.

Silah tüccarı Hüdayidad Mevlevi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkedeki güvenlik sorununun büyük ölçüde Taliban yönetimiyle çözüldüğünü söyledi.silah satışlar düştü. Taliban’ın gelmesiyle halkın silah ihtiyacı azaldı. Mevlevi, bir zamanlar ellerinde bulunan silahlara yüksek bedeller ödediklerini belirterek, “Bir zamanlar çok iyi paralara satılan silahların değeri düştü. yarı yarıya. O zamanlar iyi parayla elde ettiklerimiz bize zarar veriyor. “Artık silah satmak yerine tamirat yaptıklarını söyleyen Mevlevi, Taliban güçlerinden silah ve mühimmat da tamir ettiklerini söyledi.

İsmini vermek istemeyen başka bir silah tüccarı, Taliban’ın yakında kalan ticaret faaliyetlerini yasaklayabileceğini söyledi. Söz konusu silah tüccarı, Afganistan’daki çatışmalar nedeniyle insanların daha önce aldıkları silah ve mühimmatı satmak istediğini söyledi. Silah tüccarı, Taliban’ın ruhsatsız silah satışına kısıtlama getirdiğini ve silah talebinin düştüğünü belirterek, “Bu nedenlerle silah satacak kimseyi bulamıyoruz. Artık yeni silah almıyoruz” dedi. dedi. dedim.

Silah tacirlerinin aldığı bilgiye göre, Afganistan’daki çatışmadan kalan silahlar karaborsada satıldı. Taliban’ın da bu dönemde piyasadan silah ve mühimmat temin ettiği belirtildi. Yıllarca ABD ve Afgan hükümetlerine bağlı güçlerle savaşan Taliban, ülkenin karaborsa silah pazarının önemli bir müşterisiydi. Son zamanlarda, Afgan ordusunun çöküşü ve NATO güçlerinin ülkeden çekilmesi, Taliban’a büyük bir cephane sağladı. Taliban, ülkenin silahlarının kendi kontrolleri altında olmasını istiyor.

Bütün mağazaları birer birer kapatıyorlar!  Taliban silah endüstrisi ile baltayı vurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu