Ekonomi

‘Termik Santrallerde Afet Yönetimi’ çalıştayı yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TürkiyeTürkiye’nin özellikle 1999 depreminden sonra afet yönetimi ve koordinasyonunda önemli ilerlemeler kaydettiğini belirterek, “Tedbirli ilke ve sürekli uygulama ile enerji tarafında proaktif bir yol izliyoruz. Olası tüm enerji krizlerini en iyisi için çalışıyoruz. .Detayları Bakanlığımız bünyesinde kurduğumuz Kriz Koordinasyon Merkezi aracılığıyla yaptı” ifadelerini kullandı.

Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sorumluluğunda, Elektrik Üretim AŞ, TOBB koordinatörlüğünde ekonomi Teknoloji ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen “Termik Santrallerde Afet Yönetimi” konulu çalıştaya video konferans ile katıldı.

Bölgede faaliyet gösteren termik santrallerin yangın felaketinde zarar görmemesi için gerekli tüm çalışma ve koordinasyonun sağlandığını kaydeden Dönmez, şöyle devam etti:

“Her afet sonrası süreçlerimizi yeniden değerlendiriyoruz. Edindiğimiz tecrübelere göre yol haritamızı güncelliyoruz. Bakanlığımız özellikle kriz zamanlarında hızlı karar alma ve aksiyon alma konusunda önemli bir tecrübeye sahip. Tedbir ile proaktif bir yola devam ediyoruz. Enerji tarafında ilkeli ve sürekli tatbikat. Bakanlığımız bünyesinde kurduğumuz Kriz Koordinasyon Merkezi ile olası tüm enerji krizlerini en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz. Hepsi için yol haritalarımızı ve eylem planlarımızı belirledik. Hasarlı altyapının onarılmasından lojistiğe kadar tüm süreçleri tek tek çalışıyoruz.”

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, Türkiye’nin krizi iyi yöneten bir ülke olduğunu belirterek, “Kriz bittikten sonra profesyonel hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Kriz gelmeden hazırlıklı olmamız gerekiyor. “. dedim.

Santrallerin sadece teknik güvenlikten sorumlu olmadığını kaydeden Alagöz, “Tesisi tüm verimliliğiyle yaşatmamız gerekiyor. Bunu kimlerle, insanlarla yapacağız. Santrali koruyacağım, ancak yapılan çalışmaların sonucunda santrali koruyacağım. Bu salonda yapacağımız çalıştayı, bu santrali koruyan insanları nasıl koruyacağımızı belirlemeliyiz.” dedi.

EÜAŞ’ın termik santrallerin işletilmesiyle ilgili kurumsal tecrübesini anlatan Alagöz, şunları kaydetti:

“Birimlerin sesini dinleyerek ihtiyaçlarını anlamamız gerekiyor, ihtiyaçlarını anlamamız gerekiyor, onları korumamız gerektiğini anlamamız gerekiyor. Bunları biliyoruz. Bir türbinin nasıl çalıştığını biliyoruz. Santralin içindeki üniteler, onu soğutmak için hidrojen kullanmamız gerektiğini ve ne kadar hidrojene ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, ancak hidrojenin patlayabileceğini bilemeyiz.Öte yandan, belirli üretimleri sağlamak için belirli miktarda kömür depolamamız gerekiyor. kömürlü termik santrallerde. Santrali durdurmak kolay değil, bu yüzden rezervasyonu yönetebilmeliyiz. Rezervasyonla ne yapacağımızı biliyoruz, ancak yangın durumunda depoyu nasıl koruyacağımızı bilemeyebiliriz. Ama kim bilir diye sormalıyız. Sebebi bu.

Krizi iyi yönetmiş bir ülkeyiz. Kriz bittiğinde profesyonel hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Kriz gelmeden önce buna hazırlıklı olmalıyız. Tüm önlemleri konuşalım. Devlet olarak üzerimize düşeni yapalım, devlet ve millet olarak birlikte harekete geçelim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu