Sağlık

Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Tiroid bezi, ön boyun tabanındaki iki lobu birbirine bağlayan, isthmus adı verilen köprü şeklinde bir yapıya sahip küçük bir organdır. Tiroid ile ilişkili en ciddi tehlikelerden biri tiroid kanseridir. Peki tiroid kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir? Tiroid kanseri nedir?

Tiroid bezi vücudun metabolizmasını düzenleyen hormonlar üretir. Tiroid hormonlarının yükselmesi (hipertiroidizm), yüksek kalp hızı, aşırı terleme, ısı intoleransı, kas zayıflığı, hiperaktif bağırsak ve titreme gibi hızlandırılmış bir metabolizma ile kendini gösterir. Düşük tiroid hormonları ile karakterize edilen hipotiroidizm, beklendiği gibi yavaşlamış bir metabolizma ile karakterizedir. Tiroid bezi vücudun metabolizmasını düzenlerken, beynimizdeki hipofiz bezi tiroid bezinin salgıladığı hormon miktarını düzenleyen hormonları üretir ve salgılar. Tiroid için neredeyse en büyük tehdit tiroid kanseridir. Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir?

TİROİD KANSERİ NEDİR?

Risk faktörleri:

Tiroid kanserinin etiyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır. Tiroid kanseri riskini artıran faktörler arasında kadın olmak, yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmak ve bazı kalıtsal genetik hastalıklar yer alır.

Türler:

Papiller kanser:

Papiller kanser, tüm tiroid kanserlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Tiroid bezinde hormon üreten foliküler hücrelerden kaynaklanırlar. Genellikle iyi huyludur ve vücuttaki diğer organlara yayıldığında prognoz kötüleşir.

Foliküler kanser:

Tiroid kanserinin ikinci en yaygın türüdür. Daha hızlı yayılma ve artan tekrarlama riski dikkate değer özelliklerdir.

Omurilik kanseri:

Bu tip tiroid kanseri, kalsitonin hormonunu salgılayan tiroid bezinin C hücrelerinden kaynaklanır. Kandaki kalsitonin seviyesinin yüksek olması nedeniyle başlangıç ​​döneminde tespit edilebilir. Bu kanser tiroid bezinin çıkarılmasını gerektirir.

Anaplastik kanser:

Tiroid kanserinin en az görülen türü olmasına rağmen çok hızlı büyür ve tedavisi zordur. Ağırlıklı olarak 60 yaş ve üzeri kişilerde görülür ve hızlı büyümesi nefes almayı zorlaştırdığı için bezin alınması gerekebilir.

Belirtiler:

Tiroid kanseri erken evrelerde belirti göstermeyebilir. İleri aşamalarda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

• Boyunda bir yumru

• Boğaz ağrısı ve boyun ağrısı

• Ses kısıklığı

• yutma güçlüğü

• Nefes almada zorluk

• Boyunda büyümüş lenf düğümleri

• Önleme:

Diğer tüm kanserlerde olduğu gibi, tiroid kanseri önleme, yönetilebilir riskleri ortadan kaldırmayı veya en aza indirmeyi içerir. Radyasyon ve genetik faktörlerin yanı sıra, tiroid kanserinin nedenlerinin tam olarak bilinmediği göz önüne alındığında, sağlıklı yaşam tarzı önerileri, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz vb. temel yaklaşımdır.

TO tiroid kanseri bazı tiroid nodüllerinde gelişebilir ve bu nedenle tiroid muayeneleri ve muayenesi önemlidir. Bu nodüllerin varlığında en kısa sürede bir endokrinoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Teşhis:

Şüpheli tiroid kanseri sonuçlarının araştırılması için istenen fizik muayene ve görüntüleme tetkikleri (BT, MR, PET) kitle gösteriyorsa ön tanı konulur. Aile öyküsü tiroid kanseri için dikkate değerse, kanser riskini belirlemek için genetik test gerekebilir. Kan testleri de tiroid bezindeki düzensizlikler hakkında ipucu verebilir. Tiroid kanserinin kesin tanısı biyopsi gerektirir.

Tedavi:

Tiroid kanseri teşhisi konulduktan sonraki evresinin belirlenmesidir. Doktorunuz kanserinizin evresini (I’den IV’e) çok katı kriterlere göre belirleyecektir. Tiroid kanserinin çok geniş lokal, sınırlı veya bölgesel ve uzaktan evrelendiğini düşünebilirsiniz.

Genellikle kanserin evreleri, I’den IV’e kadar olan Romen rakamlarıyla sembolize edilir. Faz IV, son faz ve en ciddi kanserdir. Her hasta için evre, yaş, genel sağlık durumu ve kişisel tercihler dikkate alınarak kişiye özel tedavi planlanır.

Tiroid kanseri için tedavi seçenekleri kemoterapi, hormon tedavisi, iyot tedavisi, radyasyon tedavisi, hedefe yönelik tedavi ve ameliyatı içerir. Bu tedaviler tümörü tedavi etmek için kullanılsa da ileri evrelerde yaşam kalitesini iyileştirmek ve semptomların şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca tedavi seçenekleri birlikte veya tek başına kullanılabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanseri tedavi etmek için ilaçlar kullanır. Bu ilaçların etken maddeleri kanser hücrelerini öldürür. Kemoterapi ilaçları damardan veya ağızdan verilebilir. İlaç damardan veriliyorsa, büyük bir damara kateter adı verilen ince bir tüp yerleştirilir ve tedavi sırasında bu kateterden kemoterapi ilacı verilir.

Kanserin tedaviye yanıtına ve kanserin tipine göre bir veya daha fazla kemoterapi ilacı verilebilir. Belirli bir kemoterapi periyodundan sonra tedavi durdurulur. Tanımlanan bu “duraklama” süresi tamamlandıktan sonra tedaviye devam edilir. Bu periyotların her birine bir döngü denir.

yönlendirilmiş terapi

Hedefe yönelik tedaviler, kemoterapiye kıyasla kanser için yeni tedavilerdir. Bu ilaçlar kanser hücrelerinde bulunan spesifik anormallikleri hedefler. Bu ilaçlara başlamadan önce kanser hücreleri, belirli mutasyonlara sahip olup olmadıklarını belirlemek için ilk olarak laboratuvarlarda analiz edilir. Haberler.com sizin için en doğru bilgiyi arar. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

Radyoterapi Haberler.ile birlikte HaberlerBunu okuyorsun. Haberler kaldığınız yerden devam edin.

Radyasyon tedavisi, yüksek güçlü enerji ışınları kullanarak kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlar.

Radyasyon kaynağı vücut dışındaysa ve ışınlar kansere yönlendiriliyorsa bu tedaviye dış radyasyon tedavisi denir. Öte yandan kanserli bölgeye iğne veya kateter ile radyoaktif bir madde yerleştirilirse yönteme iç radyoterapi (brakiterapi) adı verilir.

Radyasyon tedavisi kanser için birinci derece bir tedavi olarak da kullanılabilse de, tipik olarak cerrahi olarak çıkarılmayan hücreleri öldürmek için kullanılır. Radyasyon tedavisi ve kemoterapi birinci basamak tedavide sıklıkla birlikte kullanılır ve bu tedavi kemoradyoterapi olarak da bilinir. İlerlemiş kanserlerde semptomların giderilmesinde veya ortadan kaldırılmasında önemli rol oynar.

Operasyon:

Cerrahınızın değerlendirmesi sonucunda tiroid bezi tamamen alınabilir (total tiroidektomi) veya tiroid bezinden bir lob alınabilir (lobektomi).

Tiroid bezinin tamamı çıkarıldığında (total tiroidektomi), hayatınızın geri kalanında tiroid hormon hapları almanız gerekecektir.

Cerrahınız tiroid bezini ortaya çıkarmak için boyun tabanında bir kesi yapar. Preoperatif planlamaya göre total tiroidektomi veya lobektomi yapılır. Lobectotiroid paratiroid bezlerini çevreleyen tiroid dokusu çıkarılamaz. Bu yaklaşıma genellikle neredeyse total tiroidektomi denir. Tiroid bezi ne kadar çıkarılırsa çıkarılsın cerrah boyundaki genişlemiş lenf bezlerini çıkaracaktır.

Doktorunuza tiroid kanseri tedavisi, tedavi sonrası yaşam, rehabilitasyon, ağrı kontrolü, klinik çalışmalar ve tiroid kanseri hakkında sorular sormanız tedavinize bilinçli olarak katılmanıza yardımcı olacak ve tedavi sürecinizi kolaylaştıracaktır. endişeler.

Tiroid kanseri nedir?  Tiroid kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu