Teknoloji

Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Rahim üç katmandan oluşur: rahim boşluğunu kaplayan ve bezleri barındıran endometriyum; orta kas tabakası olan myometrium; ve çevre, en dıştaki zar. Tiroid ile ilişkili en ciddi tehlikelerden biri tiroid kanseridir. Peki tiroid kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir? Tiroid kanseri nedir?

Rahim, embriyo-fetüsün hamilelik boyunca büyüdüğü ve geliştiği kadın üreme organının bir parçasıdır. Armut gibi görünen rahim, mesane ile rektum arasında yer alır. Kaudal tarafta vajina ile devam eder ve uterusun sağ ve sol boynuzlarında yumurtalıklara uzanan fallop tüpleri bulunur. Tiroid için neredeyse en büyük tehdit tiroid kanseridir. Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir?

TİROİD KANSERİ NEDİR?

Rahim kanseri, rahim duvarının en iç tabakası olan endometrium hücrelerinden kaynaklandığı için endometriyal kanser olarak da adlandırılır. Rahim duvarını oluşturan dokulardan kaynaklanan başka rahim kanseri türleri de vardır.

Risk faktörleri:

Rahim kanserine neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir.

• Rahim kanseri için risk faktörleri şunlardır:

• Kadın cinsiyet hormonlarının dengesindeki değişiklikler,

• Adetin erken başlaması,

• Asla hamile kalmayın,

• Yaş,

• obezite,

• Meme kanseri için hormon tedavisi

• Genetik faktörler,

• Bazı diyet faktörleri Türkiye’de en eksiksiz olanlardır Haberler alan, Haberler.com ile Haberler devam ediyor.

Belirtiler:

• Rahim kanserinin olası belirtileri şunlardır:

• Menopoz sonrası vajinal kanama,

• Anormal kanama, lekeler

• Adet döngüleri arasında kanama,

• Vajinal akıntı

• Pelvik ağrısı,

• Bilinmeyen ve istenmeyen kilo kaybı,

• İlerlemiş rahim kanseri yayılırsa daha fazla belirtiye neden olabilir.

Önleme:

Tedavide ilk adım, hastalığın başlamasına yardımcı olan risk faktörlerini hafifletmek olmalıdır. Kilo kontrolü, sağlıklı beslenme, menopoz sonrası hormonların dikkatli kullanımı, doğum kontrol haplarının dikkatli kullanımı ve düzenli egzersiz hastanın hastalanmadan önce alması gereken koruyucu önlemlerdir. Doğum kontrol haplarının riski azalttığına inanılmaktadır.

Teşhis:

Rahim kanserini düşündüren semptomları olan bir kadın derhal doktorunu ziyaret etmelidir. Sağlık öyküsü, aile öyküsü, fizik muayene ve pelvik muayene şüpheli bir bulguya işaret ediyorsa, daha fazla araştırma planlanacaktır. Başlangıçta doktorunuz vajinanıza yerleştirilmiş bir ultrason probu kullanan bir transvajinal ultrason düşünebilir. Böylece endometriumun özellikleri ve kalınlığı hakkında ön bilgi toplamak mümkün olabilir.

Doktorunuz şüpheli bulguların kaynağını bulmak için histeroskopi kullanabilir. İnce, esnek bir tüp vajinal kanaldan rahim boşluğuna ilerler ve boşluk salinle doldurulduktan sonra rahim boşluğunun en içteki duvarı incelenir. İşlem sırasında şüpheli bölgelerden biyopsi örnekleri alınabilir.

Sınırlı histeroskopik biyopsi örneği tanı hakkında kesin bilgi sağlayamıyorsa, dilatasyon ve küretaj adı verilen bir işlemle uterus astarının daha geniş alanlarından doku örnekleri alınır. Bu örnekler, kanser hücrelerini aramak için mikroskop altında incelenir.

Tedavi:

Kesin tanı konulduktan sonra atılacak ilk adım, kanserin evresini (yani rahimde sınırlı mı yoksa yakın ve uzak doku ve organlara mı yayılmış olduğunu) belirlemek olmalıdır. Doktorunuz kanserinizin evresini (I’den IV’e) çok katı kriterlere göre belirleyecektir. Rahim kanserinin çok yaygın olarak yerel, sınırlı veya bölgesel ve uzak sahnede olduğunu düşünebilirsiniz.

Genellikle kanserin evreleri, I’den IV’e kadar olan Romen rakamlarıyla sembolize edilir. Evre IV, kanserin en ileri aşamasıdır. Her hasta için evre, yaş, genel sağlık durumu ve kişisel tercihler dikkate alınarak kişiye özel tedavi planlanır.

Rahim kanseri tedavisi seçenekleri kemoterapi, hormon tedavisi, radyasyon tedavisi ve ameliyatı içerir. Bu tedaviler tümörü tedavi etmek için kullanılsa da ileri evrelerde yaşam kalitesini iyileştirmek ve semptomların şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca tedavi seçenekleri birlikte veya tek başına kullanılabilir. Haberler.com kısa bilgiler sağlar. aşağıdan HaberlerBizimkini okumaya devam edebilirsiniz

Kemoterapi

Kemoterapi, kanseri tedavi etmek için ilaçlar kullanır. Bu ilaçların etken maddeleri kanser hücrelerini öldürür. Kemoterapi ilaçları damardan veya ağızdan verilebilir. İlaç damardan veriliyorsa, büyük bir damara kateter adı verilen ince bir tüp yerleştirilir ve tedavi sırasında bu kateterden kemoterapi ilacı verilir.

Kanserin tedaviye yanıtına ve kanserin tipine göre bir veya daha fazla kemoterapi ilacı verilebilir. Belirli bir kemoterapi periyodundan sonra tedavi durdurulur. Tanımlanan bu “duraklama” süresi tamamlandıktan sonra tedaviye devam edilir. Bu periyotların her birine bir döngü denir. Erken evre rahim kanserlerinde, ameliyat sonuçlarını iyileştirmek ve hayatta kalma oranlarını artırmak için kemoterapi ameliyattan önce veya sonra başlatılabilir.

İlerlemiş kanserlerde kemoterapinin amacı semptomları hafifletmek, yaşam kalitesini iyileştirmek ve yaşamı mümkün olduğunca uzatmaktır.

Kemoterapinin yan etkileri, ajana ve kemoterapötik doza ikincildir. Kemoterapi ilaçlarında en sık görülen yan etkiler arasında; halsizlik, mide bulantısı, kusma, ağız yaraları, saç dökülmesi ve sindirim sistemi iltihabı. Kemoterapinin neden olduğu yan etkiler de doktorunuz tarafından tedavi edilecektir. Yan etkiler sağlığınızı tehdit edecek kadar ciddiyse, doktorunuz tedaviyi bırakmanızı veya başka bir anti-kemoterapi ilacı almanızı önerebilir.

Hormon tedavisi:

Hormon tedavisinin temel amacı, endometriyal kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak ve/veya büyümeyi bastırmak için vücuttaki östrojen miktarını azaltmak için progesteron vermektir.

Radyoterapi:

Radyasyon tedavisi, yüksek güçlü enerji ışınları kullanarak kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlar.

Radyasyon kaynağı vücut dışındaysa ve ışınlar kansere yönlendiriliyorsa bu tedaviye dış radyasyon tedavisi denir. Öte yandan kanserli bölgeye iğne veya kateter ile radyoaktif bir madde yerleştirilirse yönteme iç radyoterapi (brakiterapi) adı verilir.

Radyasyon tedavisi kanser için birinci derece bir tedavi olarak da kullanılabilse de, tipik olarak cerrahi olarak çıkarılmayan hücreleri öldürmek için kullanılır. Radyasyon tedavisi ve kemoterapi birinci basamak tedavide sıklıkla birlikte kullanılır ve bu tedavi kemoradyoterapi olarak da bilinir.

Radyasyon tedavisinin yan etkileri, radyoaktif ışınların iletildiği vücut bölgesine bağlı olarak çok geniş bir aralıkta gerçekleşir. Doktorunuz ilgili riskleri açıklayacaktır.

Operasyon:

Cerrahi yaklaşım, tek başına rahmin (histerektomi) veya serviks, yumurtalıklar ve fallop tüplerinin uterusla birlikte çıkarılmasına (histerektomi ve bilateral salpingo-ooferektomi) dayanır.

Rahmin alınması ileride çocuk sahibi olmayı imkansız hale getirecek ve yumurtalıklar alındıktan sonra menopoza girecektir.

Cerrah, ameliyatın son aşamasında lenf düğümlerini çıkarır. Lenf düğümleri, kanserin yayılımını belirlemek için mikroskop altında incelenir.

Doktorunuza rahim kanseri tedavisi, tedavi sonrası hayatınız, rehabilitasyon, ağrı kontrolü, klinik denemeler ve rahim kanseri hakkında sorular sormanız tedavinize bilinçli olarak katılmanıza ve sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu