Ekonomi

Trabzonlu balıkçıların yüzünü bol miktarda avlanan istavrit güldürdü

TRABZON (AA) – Denizde balık avlama yasağı sona erdi 1 EylülDoğu Karadeniz’de o zamandan beri avlanan balıkçılar bolca avlanan uskumru ile kıyıya dönüyor.

Yeni av sezonunun açılmasının ardından önceki yıllara göre daha fazla avlanan uskumru vatandaşların ilgisini çekiyor.

Ortahisar ilçede Trabzon Pazarda uskumru 10-15, hamsi 25-30, kırmızı fasulye 35, lüfer 40 ve japon balığı 60 liraya satılıyor.

Balıkçı Yakup Bektaşoğlu, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, uskumru bolluğu ve satıştan memnun olduklarını söyledi.

Uskumru dışında hamsi ve ton balığı avının da yapıldığını belirten Bektaşoğlu, “Ton balığı ve hamsi fiyatları uskumruya göre biraz daha yüksek olsa da vatandaşlar hala ilgi gösteriyor. Uskumru şu anda 10-15 liraya satılıyor. Bunun nedeni de bu. Palamut için de. Yakın gelecekte uskumruda olduğu gibi çok avlanma bekliyoruz. Tezgahlar hareketlendiğinde fiyatlara da olumlu yansıyacaktır.” dedi.

Mehmet Örseloğlu ise av yasağının kalkmasıyla başlayan kesintisiz uskumru avcılığının bu hafta da devam ettiğine dikkat çekti.

Hafta sonu balık pazarına daha fazla ilgi gösterenlere de değinen Örseloğlu, “Yoğun uskumru yakalandığında fiyatlar 10 liraya kadar düştü. Bu sezon uskumru yeni sezonda önceki yıllara göre çok daha fazla olduğunu görüyoruz. bu devam ederse fiyatlar biraz daha düşebilir.” Bu süreçte aynı eğilimin meşe palamudu lehine olmasını istiyoruz. Havalar biraz daha soğuyunca meşe palamudu için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. “ifadesini kullandı.

Trabzon balıkçıları birçok uskumruyu güldürdü.

Trabzon balıkçıları birçok uskumruyu güldürdü.

Trabzon balıkçıları birçok uskumruyu güldürdü.

Trabzon balıkçıları birçok uskumruyu güldürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu