Gündem

Trump, Genelkurmay Başkanı’nın Çin’le yaptığı iddia edilen gizli görüşmeleri ‘vatana ihanet’ olarak niteledi

Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Donald Trump, Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin Çin ile yaptığı iddia edilen gizli görüşmelerle ilgili olarak, “bu davranış ihanete bile yol açabilir.” değerlendirmesini yaptı.

İlk yorum, Milley’nin Çin Genelkurmay Başkanı Li Zuocheng’e “Trump’ın başkanlığını bırakmamak için görev süresinin son haftalarında Çin’e savaş ilan edebileceği” yönündeki endişeleri konusunda iki kez güvence verdiği yönündeki suçlamalarının ardından muhatap Donald Trump’tan geldi.

Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa tarafından yakında çıkacak olan “Tehlike” başlıklı kitabın bazı bölümlerinde Milley, Çinli mevkidaşı Li’yi 30 Ekim 2020 ve 8 Ocak 2021’de iki kez aradı ve iki devlet, arasında savaş çıkmasına izin vermezdi.

Newsmax’a konuşan Trump, “Eğer bu iddialar doğruysa Milley’nin Çin’i arayıp bunları yaptığına inanmak zor. Bu davranış ihanete yol açabilir” dedi. dedim.

O dönemde Çin’in ticaret savaşları ve yeni tip koronavirüs salgını (COVID-19) konusunda gergin olduğunu kabul eden Trump, “Fakat Çin’e saldırmayı düşündüğünü söylemek saçma. Sanırım Milley bu şekilde kurtulmayı düşünüyor. Afganistan’dan ayrılma konusundaki beceriksizliğinden.” değerlendirmesini yaptı.

Kitaptaki ifadeler nelerdir?

Kitabın ilk toplantısında, “Amerikan hükümetinin istikrarlı olduğu ve her şeyin yoluna gireceği konusunda sizi temin ederim, General Li. Size saldırmayacağız ya da size karşı herhangi bir kinetik operasyon yürütmeyeceğiz”, iddiaya göre kitabın ilk toplantısında muhataplarını uyarma sözü verdi. saldırı olayı. dedim. “ifadesi dahil.

Söz konusu kitapta, eski Başkan Trump’ın destekçilerinin 6 Ocak’ta Kongre binasını basmasının ardından 8 Ocak’ta yapılan toplantının, Çin’in Kongre olaylarıyla ilgili korkularını yatıştırmaya yönelik olduğuna işaret edildi.

O toplantıda Milley, Li’ye, “Yüzde yüz istikrarlıyız. Her şey yolunda. Ama demokrasi bazen çok özensiz olabiliyor” dedi. güya söyledi.

Kitapta ayrıca Milley’nin Asya-Pasifik bölgesinden sorumlu ABD Hint-Pasifik Komutanlığı’nı denetleyen amirali aradığı ve bazı askeri tatbikatları ertelemesini önerdiği iddia edildi.

Aynı kitapta, Milley’nin üst düzey yetkililerden, Trump nükleer silahların kullanılmasını emrederse kendisinin de dahil olacağından emin olmak için “yemin etmelerini” istediği iddia ediliyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 6 Ocak olaylarının ardından Milley ile Trump’ın savaş açmasını veya nükleer silah sipariş etmesini önlemek için “mevcut önlemler” hakkında konuştuğunu ve bu konuda güvence aldığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu