Ekonomi

TSE Başkanı Şahin: ‘TSE markası, tüketiciler tarafından güvenin garantisi olarak algılanmaktadır’

“Standardizasyon ve Farkındalık Sisteminin Geliştirilmesine Teknik Yardım” projesinin bilgilendirici semineri, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahinkatılımı ile Gaziantepyılında gerçekleştirilmiştir. Şahin konuşmasında, “TSE belgeli binlerce firmadan on binlerce ürün, içlerindeki TSE markası tüketiciler tarafından tanınmakta ve bilinmekte, kalite ve güvenin garantisi olarak algılanmaktadır.” dedi.

Ürün ve hizmetlerin kalite gerekliliklerinin oluşturulması için standartların belirlenmesi sürecinde tüketicilerin, üreticilerin ve üniversitelerin katkısının öneminin anlatıldığı seminer, TSE Başkanı Prof. Dr. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Adem Şahin, Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Adnan Ünverdi Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı’nın açılış konuşmaları ile başladı.

Gaziantep birçok sektörde TürkiyeTürkiye’nin önemli bir üretim merkezi olduğunu belirten TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, “Gaziantep, bölgesel kapasitesi, istihdam kapasitesi, kalifiye personel yapısı, ihracat potansiyeli, sanayi tecrübesi ve birikimi ile bölgenin en dinamik sanayisine sahiptir. Gaziantep başta olmak üzere birçok Sektörde Türkiye’nin en önemli üretim merkezi konumunda olan Gaziantep, Ocak-Haziran 2021 dönemini kapsayan altı aylık dönemde yüzde 40 artışla 4 milyar dolarlık ihracat verisine ulaşan Gaziantep, bu başarısıyla göz dolduruyor.

Farkındalık yaratmayı hedefleyen bu semineri Türkiye’nin en büyük 5. ihracatçı şehrinde düzenlemekten mutluluk duyduklarını dile getiren Şahin, “TSE, uluslararası aidiyeti nedeniyle standardizasyon çalışmalarını uluslararası ilkeler çerçevesinde şeffaf bir şekilde yürütüyor. kuruluşlarına ve bu alandaki çalışmaları ile üreticilerine ürünlerinin ulusal ve uluslararası standartlara uygun olmasını sağlama imkanı sunmaktadır. Belgelendirme çalışmaları ve TSE marka sistemi ile tüketicilere standartlara uygun kaliteli ve güvenilir ürünler sunmanın garantisidir. Binlerce TSE belgeli firmadan onbinlerce ürün, içindeki TSE markası tüketiciler tarafından tanınmakta ve tanınmakta ve kalite ve güvenin garantisi olarak algılanmaktadır.Bugün gelişmiş ülkelere baktığımızda hepsinin ortak özelliği teknoloji üretme ve pazarlama yeteneğine sahip olmalarıdır. Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve ülkeler arasındaki sınırları fiilen temizlediler. “Küreselleşmenin bir sonucu olarak dünya, herkes için büyük ama zorlu bir pazar haline geldi” dedi.

Standardın tüketici olarak aldığınız ürün ve hizmet için endişelenmemek olduğunu kaydeden Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Taktığınız maskeler üretilmiyorsa, belli standartlarda korunduğunuzdan nasıl emin olacaksınız” dedi. Yapılmasa veya otobüs şoförünün mesleki yeterlilik belgesi olmasa bile endişelenmezdi. Her şeyde olduğu gibi normalleşmede de kilit nokta bireydir. Her şey bireyle başlar. Standartları yönlendirmek istiyorsak, tedarikçileri birey, tüketici ve sanık olarak tercihlerimize yönlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, kamu yatırımı olmadan yapılan ihracatta Gaziantep’in beşinci sırada yer aldığını belirterek, “Gaziantep, ülkemizin en büyük organize sanayi bölgesine sahip şehridir, sadece OSB’de 1.500 firma faaliyet göstermektedir ve 200.000 kişi bizim Gazi şehri bugün sadece kendi kaynaklarıyla ve kamu yatırımı olmadan ihracatta beşinci sırada yer almaktadır. Gaziantep gibi, pandemiye rağmen 2020’yi 8 milyar dolar ihracatla kapatan ve yılsonuna kadar 10 milyar doları hedef seçen bir şehir” dedi.

Gaziantep’in bir üretim şehri olduğunu söyleyen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın konuşmasında, “Üretmeden hiçbir şey olmaz, bu şehir bir üretim şehridir. Eğer rekabette üstün olmak istiyorsanız mutlaka belli bir seviyede ürünler üreteceksiniz. İnovasyon bilgiye dayalı olmalı, siz de öylesiniz. Bilgi olmadan asla rekabet edemez, asla büyüyemez, asla üretemezsiniz. Rekabet edemezseniz üretemezsiniz ve geride kalırsınız. O halde gelin ve üniversitemizde üretilen bilgilerden yararlanın.”

EET’nin çok önemli bir kurum olduğunu vurgulayan Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Salgın gündeme geldiğinde en iyi bilen kişi benim, sağlık çalışanı olduğum için EST’nin maske ve dezenfektanlarla ilgili çalışmalarını ve güvenli alanlar oluşturma çalışmalarını yakından biliyorum. EST çok önemli, Dış pazarda bir ürün pazarlamak istiyorsanız, oyunculardan ve kural koyuculardan birisiniz. Bunu TSE sağlıyor” dedi.

Konuşmaların ardından program, “Standardizasyon ve Farkındalık Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım” projesinin bilgilendirme semineri ile devam etti. – GAZİANTEP

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu